Dla Puszczy i Ludzi

„Spotkania z wiejskiego podwórza” w Czeremsze już dawno przestały pełnić funkcję jedynie cyklu koncertów folkowych, a przeobraziły się w zlot pasjonatów tradycji, historii i dziewiczej przyrody.

W tym roku (25–27 czerwca) upłynęły pod hasłem „Dla Puszczy i Ludzi”. Idea koncertu poświęconego puszczy zrodziła się w kręgach Czeremszyny i zaprzyjaźnionych z nią muzyków białoruskich. Została zaprezentowana w Białowieży na koncercie dedykowanym Puszczy Białowieskiej. Postanowiono powtórzyć ideę koncertu w Czeremsze. Pasjonujące diaporamy (obraz i dźwięk) Grzegorza Okołowa („Echo mazowieckiej kniei”, „Czarci Pomiot”, „Wisła” i „Bajkał – Święte Morze”) świetnie komponowały się z występami zespołów takich jak Etnomalia, Karpatiany, Jahiar Group, Kosari i innych. Pasjonaci rękodzieła ludowego mogli natomiast zapoznać się z haftowanymi obrazami Białorusinki Ali Gopszy.

Miłośnikom tradycyjnej muzyki białoruskiej i ukraińskiej w nowych aranżacjach z pewnością przypadły do gustu zespoły Cry to Kraj z Mińska oraz Kosari z Równego. Orientalne nuty inspirowane muzyką etniczną Macedonii, Rumunii z odrobiną jazzu to muzyczna Etnomalia z Lublina. W podobnych orientalnych klimatach pozostawał też drugi lubelski zespół – Jahiar Group. Perskie, tureckie, hinduskie, a także ukraińskie i polskie kompozycje dały bardzo ciekawy, transowy efekt. Zupełnie odmienny repertuar i idee zaprezentował śląski Tracktor, którego styl muzykowania doskonale odzwierciedla hasło „wieś miastu – miasto wsi”. Deszczowa pogoda pierwszego dnia „Spotkań” zmusiła gospodarzy imprezy – Czeremszynę – do przeniesienia swojego koncertu. Za to kolejnego dnia grupa zagrała dwa razy, w tym raz z Todarem (znanym z białoruskiego zespołu W-Z Orkiestra, a coraz częściej zaglądającym na polskie sceny). Tego dnia pojawił się też Jacek Kleyff z Orkiestrą na Zdrowie, Laiksne z Łotwy oraz zespoły śpiewacze (z Dobrowody, Wsi Czeremcha i Wólki Terechowskiej) w koncercie „Pieśni nie tylko święte – tradycje muzyczne Podlasia”. Jednym z ostatnich akcentów festiwalu był spektakl Teatru Plastycznego „Makata”.

Skrót artykułu: 

„Spotkania z wiejskiego podwórza” w Czeremsze już dawno przestały pełnić funkcję jedynie cyklu koncertów folkowych, a przeobraziły się w zlot pasjonatów tradycji, historii i dziewiczej przyrody.

Dział: 

Dodaj komentarz!