Dekada

Młode Djembe

Najpierw były warsztaty. Grająca w Orkiestrze Św. Mikołaja Agnieszka Kołczewska postanowiła podzielić się swymi umiejętnościami i w 1996 r. zaczęła organizować w lubelskiej Chatce Żaka warsztaty bębniarskie. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Młodzi ludzie cieszyli się wspólnym muzykowaniem. „Na warsztaty przyszło 15 osób, same dziewczyny! Kilku ludzi się wykruszyło, część skończyła studia, innym się znudziło. Zostało chyba z 10 osób. Wiosną następnego roku rzuciłam hasło: To co, dziewczyny, zakładamy zespół?” – wspomina początki swojej perkusyjnej grupy Agnieszka Kołczewska, obecnie perkusjonistka Bajmu. Zorganizowała wewnętrzny konkurs na nazwę. W drodze głosowania wygrało Młode Djembe. Dziewczyny grały głównie na tym instrumencie. Djembe jest najmłodszym bębnem afrykańskim, powstał jakieś 400 lat temu. Młode Djembe – młode duchem dziewczyny, nośna nazwa.
Po mniej więcej roku panie stwierdziły, że trochę nudno bez chłopaków. Na szczęście w następnej edycji warsztatów wzięło udział kilku panów, którzy fajnie grali i bębnistki postanowiły przyjąć ich do kapeli. Na początku zespół liczył 15 osób, dopiero w 2011 r. wyklarował się ośmioosobowy skład. Od początku, czyli od 2007 r. są w grupie tylko dwie dziewczyny – Kasia Dobosz i Kasia Denis. Pozostali muzycy to Kuba Dobosz (prawa ręka Agnieszki, w zespole od 2008 r.), Marcin Dorożuk (od 2014 r.), Paweł Famielec (od 2014 r.), Adam Kobus (od 2010 r.), Tomek Szczygieł (od 2009 r.).
Młode Djembe grają przeróżne tradycyjne rytmy we własnych aranżacjach, własne kompozycje inspirowane przede wszystkim muzyką z Afryki, Polinezji i Kuby, wplatają rytmy z Polski czy Huculszczyzny. Starają się też śpiewać. Korzystają z różnych nagrań, pomocy Sióstr Białych Misjonarek NMP Królowej Afryki i innych źródeł. Często biorą też udział w warsztatach. Ich instrumentarium to oczywiście nie tylko djembe, ale i inne bębny (conga, darabuki, bongosy), a także instrumenty perkusyjne (marakasy, quiro, cabaza, barcheimsy, talerze perkusyjne, cowbell, vibraslap, trójkąt, gwizdek afrykański). Odpowiedzialna za aranżacje utworów jest najczęściej liderka, choć na przykład „Magun” zaaranżował Marcin Dorożuk. „Po tylu latach wspólnego muzykowania jesteśmy już bardzo zgrani. Rozumiemy się bez słów. Wystarczy jeden dźwięk, jeden gest, mrugnięcie okiem i już przechodzimy do następnego rytmu czy części utworu” – podkreśla Agnieszka Kołczewska.
Gra w zespole to nie tylko praca, to również wspólne wyjazdy, spotkania, imprezy. Członkowie formacji dorastali w niej, kończyli studia i zaczęli się żenić, wychodzić za mąż. „Graliśmy już na czterech zespołowych ślubach i weselach” – mówi liderka. – „Pierwszy taki występ był na ślubie Doboszów: Kasi i Kuby. Potem graliśmy na weselu Tomka Szczygła z Izą. To było fajne, zaczęliśmy kawałkami z naszego repertuaru, a potem przeszliśmy do grania do tańca. Goście weselni tańczyli i śpiewali z nami! Potem były śluby Ani Kur, obecnie Ani Rydz, oraz Adama Kobusa z Pauliną”.
Swój jubileusz zaplanowali świętować przez cały rok. Pierwszy występ był w lutym, podczas nowej trasy koncertowej Beaty Kozidrak „Exclusive” w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Beata zaprosiła muzyków do zagrania wraz z zespołem Bajm utworu „Żal mi tamtych nocy”. To był niezły czad i wspaniałe doświadczenie dla Djembe – zagrać z taką gwiazdą. Na 13 maja w ACK UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie został zaplanowany koncert jubileuszowy z udziałem wspaniałych gości. Nolwazi Mhodi z Zimbabwe zatańczy do rytmów Młodych Djembe. Piotr Klimecki, basista jazzowo-funkowy, zagra skomponowany przez siebie utwór „Afrykan Funk”, a Djembe zagrają specjalnie przygotowany rytm. Lubelscy gitarzyści, Zbyszek Kowalczyk i Adam Drath z Bajmu również pojawią się na tym koncercie i zagrają cover zespołu ABC „Asfaltowe Łąki". W tym utworze grupa pełnić będzie funkcję perkusji. Młode Djembe otrzymają też nagrodę jubileuszową przyznaną przez Prezydenta Miasta Lublina. Po koncercie muzycy zapraszają na after party i jam session w klubie Opium.

Agnieszka Matecka-Skrzypek

Skrót artykułu: 

fot. M. Bielec

Najpierw były warsztaty. Grająca w Orkiestrze św. Mikołaja Agnieszka Kołczewska postanowiła podzielić się swymi umiejętnościami i w 1996 r. zaczęła organizować w lubelskiej „Chatce Żaka” warsztaty bębniarskie. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Dział: 

Dodaj komentarz!