Cyraneczki

Zespół Pieśni w Gorzanowie

Nazwa grupy pochodzi od źródła wody mineralnej ,,Cyranka” w Gorzanowie. Są zespołem wielopokoleniowym, skupiającym mieszkańców Gorzanowa i okolicznych miejscowości. Przez lata zmieniał się skład grupy. Dziś ciągle śpiewają i uczestniczą życiu kulturalnym regionu.

Zespół każdego roku uczestniczy w imprezach regionalnych, ogólnopolskich, a także w festiwalach i przeglądach jak: Festiwal Kolęd o Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polanicy-Zdroju (wyróżnienie w 2005 roku); Przegląd ,,Pod Ślężą Śpiewanie”, Dolnośląskie Święto Folkloru w Sobótce; Prezentacje Ludowych Zespołów Śpiewaczych w Bystrzycy Kłodzkiej; Przegląd Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych Róża Kłodzka w Pstrążnej (wyróżnienie w 2007 roku); Wojewódzki Festiwal Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich w Stolcu; Dolnośląski Festiwal Przyśpiewek Wiejskich, Wielka Międzynarodowa Feta Agroturystyczna w Szczytnie; Przegląd Folklorystyczny ,,Lato na Ludowo” w Roszycach; Polsko-Czeski Festiwal Pieśni im. Marianny Orańskiej w Bystrzycy Kłodzkiej; Regionalny Przegląd Zespołów i Grup Śpiewaczych ,,Pejzaż Muzyką Malowany” w Gościeszowicach (I miejsce w kategorii zespołów z instrumentami tradycyjnymi w 2011 roku); Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie; Międzynarodowy Przegląd Spółdzielczych Zespołów Artystycznych ,,Tęcza Polska” w Polanicy–Zdroju (wyróżnienie w 2012 roku).
Zespół Cyraneczki notowany był na liście przebojów ludowych Polskiego Radia Wrocław. W 2011 roku ukazała się płyta grupy, na której usłyszeć można m.in. suitę pieśni dolnośląskich. Znajdziemy tam także pieśń pt. „Cyranka”, która powstała współcześnie i jest swego rodzaju hymnem grupy. Członkinie zespołu poza śpiewaniem zajmują się gotowaniem autorskich potraw (zupa i pierogi ,,gorzanowskie”), wykonywaniem rękodzieła artystycznego, wystrojem stołów wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Biorą czynny udział w życiu kulturalnym wsi, a także gminy.
Cyraneczki przekazują młodszym pokoleniom ludowy, ale także popularny repertuar pieśniowy. Przyczyniają się do wzrostu zainteresowania śpiewem wśród okolicznych mieszkańców. Wzbogacają zatem życie muzyczne Gorzanowa.

Malwina Kołt
uczestnik seminarium etnomuzykologicznego w Zakładzie Muzykologii Systematycznej w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Krajowego Seminarium Etnomuzykologicznego. Prowadzi badania nad muzyką tradycyjną i ludową autochtonów na Dolnym Śląsku (zwłaszcza w dawnym Hrabstwie Kłodzkim).

Skrót artykułu: 

Nazwa grupy pochodzi od źródła wody mineralnej ,,Cyranka” w Gorzanowie. Są zespołem wielopokoleniowym, skupiającym mieszkańców Gorzanowa i okolicznych miejscowości. Przez lata zmieniał się skład grupy. Dziś ciągle śpiewają i uczestniczą życiu kulturalnym regionu.

Dział: 

Dodaj komentarz!