Cimbaliband

(Węgry)

Cimbaliband jest jak prawdziwa wschodnioeuropejska metropolia. Bo choć grupa pochodzi z Węgier, to ich muzyka przekracza granice. Większość tematów pochodzi z szeroko rozumianych Bałkanów. Oprócz tradycyjnych motywów węgierskich ("Selyemcsárdás") zdarzają się tu tematy serbskie ("Ciganskolo"), rumuńskie ("Velencei álom", "Oppadirida", "Megyek az úton" i "Lautar din Bacau"), bułgarskie ("Oriental Mahala") a nawet macedońskie ("Siciliana Karsilama") i transylwańskie ("Ez a világ"). Brzmi to może nieco enigmatycznie, ale przecież wszędzie tam mieszkają Cyganie, a to właśnie ich muzyka stanowi sedno brzmienia grupy Cimbaliband.

W kapeli grają: serbski akordeonista, węgierski skrzypek, chorwacki tamburynista, cygański basista, szwabsko-węgierski cymbalista. I mimo że każdy z muzyków preferuje inny rodzaj muzyki: węgierski czy południowo-słowiański folk, muzykę ludową Bałkanów, muzykę klasyczną, jazz bądź rock'n'roll, to istnieją dwie rzeczy, które łączą artystów Cimbaliband: przyjaźń i magiczny, węgierski instrument, jakim są cymbały. Nie przez przypadek mówi się, że Balázs Unger jest Chuckiem Berry cymbałów. Dzięki szybkim riffom i różnorodności stylów, dyryguje kapelą zza prawdziwego, węgierskiego "stołu mikserskiego".

Dynamicznym, muzycznym światem kapeli zafascynowani się nie tylko miłośnicy folku, ale także zwolennicy innych brzmień. Dowodem na to są ich koncerty i sukces jaki odnieśli, a także to, co mówią i piszą o Cimbaliband w mediach, na przykład: "I must learn to dance!" ("Muszę nauczyć się tańczyć") - Levin Kis, EXIT Magazine.

Kapela jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2008 zdobyli Professional Grand Prize na Fringe Festival i Nagrodę Specjalna na Hungarian Drinking Song Competition. Cimbaliband jest także ubiegłorocznym laureatem nagrody publiczności na Uherske Hradiste Festival w Czechach.


Muzycy:
Balazs Unger - cymbały, śpiew
Szlobodan Wertetics - akordeon
Gellért Boda - skrzypce
Krisztian Rodek - tambura, altówka, darbuka, śpiew
Peter Pataj - kontrabas
Eszter Szita - śpiew
Gergo Unger - gitara, śpiew

www.cimbaliband.hu

Sala Widowiskowa "Chatki Żaka"
11.12.2010, godz.19.00, bilety 30/35 zł
Skrót artykułu: 

Cimbaliband jest jak prawdziwa wschodnioeuropejska metropolia. Bo choć grupa pochodzi z Węgier, to ich muzyka przekracza granice. Większość tematów pochodzi z szeroko rozumianych Bałkanów. Oprócz tradycyjnych motywów węgierskich ("Selyemcsárdás") zdarzają się tu tematy serbskie ("Ciganskolo"), rumuńskie ("Velencei álom", "Oppadirida", "Megyek az úton" i "Lautar din Bacau"), bułgarskie ("Oriental Mahala") a nawet macedońskie ("Siciliana Karsilama") i transylwańskie ("Ez a világ").

Dodaj komentarz!