Celtycki Zamek

Celtycki Zamek

Drugi Festiwal Kultury Celtyckiej „Zamek”, który odbył się w dniach od 3 do 5 września w Będzinie, był okazją do przyjrzenia się rodzimej scenie muzyki celtyckiej i okolic. Pokazały się tam saską i francuską tradycją morską, tworząc na tym pniu własne kompozycje.

Festiwal „Zamek” to nie tylko konce-rty i odbywające się każdego wieczora na dziedzińcu sesje muzyczne. Sporą rolę odegrały tam również zespoły prezentujące tańce celtyckie. W piątek był to Comhlan z Krakowa, w sobotę trójmiejska grupa Elphin, zaś w niedzielę Beltaine z Torunia. Każdy z tych zespołów pokazał odmienną formę i stylistykę celtyckich pląsów.

Bardzo ważnym elementem festiwalu okazały się warsztaty. Muzyczne prowadzili w większości muzycy grupy The Reelium. Piotr Fiedorowicz zajął się gitarzystami, Marek Przewłocki prowadził warsztaty fletowe, zaś Bartłomiej Dębno-Artwiński odpowiadał za zajęcia z gry na bodhranie – ostatnio bardzo popularnym bębnie irlandzkim. Oprócz typowych warsztatów muzycznych organizatorzy zapewnili też ciekawostkę w postaci warsztatów szantowych. Pierwsza część, prowadzona przez Pawła Jędrzejko, dotyczyła tekstów i najczęstszych błędów tekściarzy, zaś w drugiej Tomasz Czarny zajął się budową harmonii wokalnych (obaj prowadzący są członkami zespołu Banana Boat). Dodatkowymi atrakcjami były warsztaty tańców bretońskich i irlandzkich, przedstawienie teatralne oraz pokazy walk rycerskich.

Skrót artykułu: 

Drugi Festiwal Kultury Celtyckiej „Zamek”, który odbył się w dniach od 3 do 5 września w Będzinie, był okazją do przyjrzenia się rodzimej scenie muzyki celtyckiej i okolic.

Dział: 

Dodaj komentarz!