Castaneda w filharmonii

11 marca w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odbył się koncert z udziałem Jorge Pawła Castańedy grającego na gitarze klasycznej. Orkiestrą dyrygował Litwin Modestas Pitrenas. Znany z koncertów folkowych Jorge Paweł Castańeda (który z zespołem Aires de los Andes otrzymał II nagrodę podczas konkursu "Scena Otwarta" na Festiwalu "Mikołajki Folkowe" 2002) jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie gitary klasycznej prof. Marcina Zalewskiego. Ten koncert był jego debiutem na scenie filharmonicznej.

Zagrano, skomponowany w 1939 roku, koncert "Fantazja dla szlachcica" ("Fantasia Para Un Gentilhombre") hiszpańskiego kompozytora, zmarłego w 1999 roku, Joaquina Rodrigo, inspirującego się folklorem Hiszpanii. Koncert - wyraźnie trudny technicznie - tego wieczoru zabrzmiał pięknie. Był pełen zaskakujących rytmów. Nastrojowo i tęsknie wykonano Adagio z drugiej części, efektowne było też Allegro con brio, jak i ostatnia część "Kanarek". Publiczność przyjęła Jorge Pawła Castańedę owacją, a na bis zabrzmiała bliska mu muzyka latynoamerykańska, w której pokazał swoją muzykalność i osobowość artystyczną.

Skrót artykułu: 

11 marca w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odbył się koncert z udziałem Jorge Pawła Castańedy grającego na gitarze klasycznej. Orkiestrą dyrygował Litwin Modestas Pitrenas.

Dział: 

Dodaj komentarz!