Carrantuohill - celtic music group

1987 - 1997 (+ CD-ROM)

Ta płyta podsumowuje dziesięcioletni okres działalności Zespołu. Od pierwszego spojrzenia sprawia przyjemne i estetyczne wrażenie. Mogą z niej korzystać zarówno posiadacze zwykłych odtwarzaczy CD, jak i ci, którzy mają pod ręką komputer klasy PC. "Instrukcja obsługi" umieszczona we wkładce jest przejrzysta, prosta i wystarczająca przeciętnemu użytkownikowi do poradzenia sobie ze zbudowanym intuicyjnie multimedialnym interfejsem. Nie znalazłem tam jednak minimalnych wymagań dotyczących sprzętu, tj. rodzaju i szybkości procesora, wielkości dostępnej pamięci potrzebnej do poprawnego uruchomienia aplikacji oraz sugerowanej szybkości napędu CD-ROM.

Test odbywał się w następującej konfiguracji: Pentium 90, 32 MB RAM, CD-ROM 32x, Windows 95, DirectX 6.0, Quick Time 3.0. Obecne standardy dotyczące komputerów zapewniają jednak znacznie lepszą wydajność sprzętu, tak więc nie powinny wyniknąć z tej strony nieoczekiwane problemy.

Produkcja została wykonana w standardowej rozdzielczości VGA (640x480) w palecie 16 M kolorów. Animacja jest płynna, a dźwięk - dobrej jakości, choć mono. Przygotowane w formacie MOV dwa teledyski oraz animacja nie chciały od razu działać ze względu na niezgodność odwołań do różnych wersji Quick Time. Na szczęście płyta zawiera też wcześniejszą wersję instalacyjną tego komponentu (2.1.2), przeznaczoną dla Windows 16- oraz 32-bitowych. Instalacja przebiegła bezproblemowo, a co ciekawsze, wykonana została "obok" istniejącej wersji bez jej zauważenia podczas sprawdzania istniejących kopii w systemie. Po tej drobnej kosmetyce wszystko zaczęło działać tak, jak "autor miał na myśli", czyli klipy wideo wreszcie były dostępne z poziomu interfejsu użytkownika, a nie bezpośrednio poprzez Explorer.

Od wystartowania napędu właściwie zapomina się o całej tej technicznej otoczce. Kolorowe plansze prowadzą przez historię Zespołu lub opowieść o muzycznej wyprawie do Irlandii, podczas której grali i biesiadowali codziennie w pubach, a wszystko to zilustrowane fotografiami oraz klipami.

Najpierw możemy się zapoznać z członkami Zespołu, usłyszeć ich głosy. Trzeba zwrócić uwagę na kursor, który zmienia się w nutkę, gdy wskazujemy na jednego z nich i kliknąć myszką. Stoją oni pod drogowskazem. Nam też przypada wybrać kierunek wędrówki, czy będzie to spojrzenie w przeszłość - początki wspólnego muzykowania, dyskografia, kontakt itp., czy też relacja z podróży po Zielonej Wyspie.

Relację tę najlepiej rozpocząć od zapoznania się z opisem trasy oraz spisanych pokrótce wrażeń. W tym celu klikamy przycisk "T" (prawdopodobnie skrót od słowa "tekst") po prawej stronie. To pomoże nam później przeglądać mapę w kolejności chronologicznej -kierując się z Dublina na południe. Przyciśnięcie "K" otwiera planszę, na której jest wyświetlany klip. Wybranie "M" (chyba od "media") przywraca stan pierwotny. Widzimy trawiastozieloną mapkę z naniesionymi miejscowościami, których nazwy możemy wybrać myszką. Gra muzyka i w tym tle możemy skupić się na zdjęciach ze spotkanych bajkowych miejsc i zakątków Wyspy.

Podsumowując, całość jest pieczołowicie przygotowana pod względem graficznym, cieszy oko. Muzycznie jest to zarazem osobna płyta, jak i część multimedialna z osobnymi teledyskami. Informacyjnie - świetna, pełna romantyzmu reklama Irlandii, piwa oraz dokonań zespołu na przestrzeni tych lat. Jeśli gdzieś zobaczycie - polecam uwadze.

Skrót artykułu: 

Ta płyta podsumowuje dziesięcioletni okres działalności Zespołu. Od pierwszego spojrzenia sprawia przyjemne i estetyczne wrażenie. Mogą z niej korzystać zarówno posiadacze zwykłych odtwarzaczy CD, jak i ci, którzy mają pod ręką komputer klasy PC.

Dział: 

Dodaj komentarz!