Carrantuohill

Inis

Carrantuohill istnieje od 1987 roku. Wykonuje tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji orazwłasne aranżacje oparte na celtyckich korzeniach. Wykorzystuje stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleannpipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolinę, gitarę akustyczną) poszerzającbrzmienie o gitarę basową oraz instrumenty perkusyjne i klawiszowe.

Formacja wielokrotnie gościła w Irlandii. Po raz pierwszy w 1994 roku jako uczestnik warsztatów muzycznychSouth Sligo Summer School, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej. Późniejw 1997, 1999 i 2004 roku koncertując między innymi na jednym z największych irlandzkich festiwali "CorkFolk Festival" oraz w słynnym "Fox's Pubie", czy też w "St. Ann's Church" w Dublinie. W 2005 roku zespółreprezentował Polskę na prestiżowym festiwalu "Dancing with Lunasa" w malowniczym zamku w Kinnitty,w samym sercu Irlandii. W 1998 roku grupa przebywała w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza tworzącmuzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii.

Zespół zagrał blisko dwa tysiące koncertów w kraju i za granicą. Ważniejsze z nich: Dom Muzyki i Tańca(2005) - "Serce za Serce" z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk; Teatr Wielki (2000) - Koncert Wielkanocny;Sala Kongresowa (2003); PR 3 Studio im. Agnieszki Osieckiej (2000 i 2003); Teatr Roma (2005) - St.Patrick's Day (z udziałem między innymi Anny Dymnej, Stanisława Sojki); festiwal "Roches Celtiques"we Francji (2004 i 2005); "Heart of Ireland" tour in Germany (2005); Moscow Tour (1994); St. PatrickWeek in Germany (1994); "Halloween Tour" i "Rose of Tralee" in Germany (1994); "Colours of Ostrava"w Czechach (2003 i 2004); Piknik Country (1992 i 1994).

Osobny rozdział w karierze grupy stanowią koncerty na scenie "Przystanku Woodstock", z którym zespółjest związany od jego pierwszej edycji, a od 2002 roku występuje dodatkowo w roli współorganizatoraFolkowej Sceny tego jednego z największych w Europie festiwali.

Wspólne trasy koncertowe z: The Battlefield Band (Szkocja), Maire Breatnach (Irlandia), Sands Family(Irlandia), Deaf Shepheard (Szkocja), Geraldine McGowan & Friends (Irlandia), Midnight Court (Irlandia).Na wspólnej scenie zespół wystąpił z wirtuozem irlandzkich ullieann pipes Liamem O'Flynnem oraz wybitnymgitarzystą Arty McGlynem. Z legendarnym Jackie Dalym spotkał się w irlandzkim Cork, zaś z Donalem Lunnyi Johnem Carty na festiwalu w Kinnitty. Wielkim Gościem zespołu był również Midge Ure (współtwórca LiveAid, ex Ultravox), który uświetnił koncert promujący płytę "Inis" w Sali Kongresowej.

Seamus Heaney - irlandzki poeta, laureat literackiej Nagrody Nobla - po kilku spotkaniach z grupą, stwierdził:...nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykamigrającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycynie zrobiliby tego lepiej.

"Inis" - jak mówią członkowie zespołu - "to opowiadanie o Irlandii, którą muzycznie poznajemyjuż od kilkunastu lat. Wszystkie utwory zawarte na kasecie są tradycyjnymi melodiami celtyckimiopracowanymi i zaaranżowanymi przez nas w nowy sposób. Irlandzkie reele i jigi brzmią czasemw rytmie reggae, bluesa, swinga, popu, a nawet rocka. Tak, aby nasza opowieść o Irlandii trafiłado szerokiego grona słuchaczy. Jesteśmy przekonani, że tak się stanie, ponieważ pomogło namw tym wielu zaproszonych gości - Anna Maria Jopek, Anita Lipnicka, Stanisław Sojka, Kuba Badach,Fiolka, Robert Kasprzycki, Anna Chwieduk, Paweł Kukiz".

Kontakt z zespołem: Agencja Artystyczno-Reklamowa "Celt";
ul. Wodzisławska 1/310, 44-240 Żory;
tel./fax: (0-32) 434 15 66, 0501 69 31 14;
www.carrantuohill.art.pl; celt@carrantuohill.art.pl, celt@celt.pl.

Skrót artykułu: 

Carrantuohill istnieje od 1987 roku. Wykonuje tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji orazwłasne aranżacje oparte na celtyckich korzeniach. Wykorzystuje stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleannpipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolinę, gitarę akustyczną) poszerzającbrzmienie o gitarę basową oraz instrumenty perkusyjne i klawiszowe.

Dodaj komentarz!