Tak brzmiałyby współczesne dyskoteki, gdyby huculscy muzykanci zeszli z gór do klubów i na parkiet, a zamiast skrzypiec, cymbałów oraz bębna zagraliby na pulpicie dj-ejskim z energetycznym jamajskim rasta. Idea utoworzenia huculskiego soundsystemu wolnej muzycznej formacji na granicy prawdziwej etnicznej tradycji oraz współczesnej muzyki pojawiła się u dj Binghi w roku 2006. I tak się pojawiła Banda Arkan zespół uniwersalnych muzyków.
„Banda” dawne słówko ukraińskie, które oznacza zespół, gromadę, grupę, a „arkan” znany huculski taniec męski, jednocześnie „arkan” to jest coś, co jak już raz złapie „ofiarę” to jej nie wypuści. Tak jest i z tą muzyką.
Zespół jest gorąco przyjmowany na licznych koncertach od Donecka do Rachowa; na imprezach w Szeszorach i Festiwalu Eksperymentalnej Muzyki Elektronicznej „Kvitnu”, open-airach, wspólnych koncertach z Perkałabą, Dachą Brachą, Hajdamakami, Propala Gramota oraz Hucul Kalipso.
A na ostatnich Szeszorach 2008 soundsystem Banda Arkan porwał kilka tysięcy ludzi zwariowanym koktajlem bitów elektronicznych, huculskiej i bałkańskiej muzyki, jamajskiego basu oraz ogromną dawką pozytywnej energii. Nikt nie stał w miejscu.
Skład zespołu:
Kostiantyn Markevycz (dj Binghi): komputer, drymba, tamburyn, śpiew, wibracje
Ostap Kostyuk (Huculska kapela Baj): flojara, tyłynka, duda, drymba, trombita, śpiew
Lubomir Iszczuk (Zespół Burdon): darbuka, tamburyn, didżeridoo, lira korbowa, drymba
Wsewołod Sadowyj (Zespoły GODO, Kadilak): bębny, darbuka, bęben
http://arkan.org.ua
Pub „Cax Mafe” ul. Staszica 1, Lublin, 12.12.2008, godz. 21.30, wstęp wolny
Tak brzmiałyby współczesne dyskoteki, gdyby huculscy muzykanci zeszli z gór do klubów i na parkiet, a zamiast skrzypiec, cymbałów oraz bębna zagraliby na pulpicie dj-ejskim z energetycznym jamajskim rasta. Idea utoworzenia huculskiego soundsystemu wolnej muzycznej formacji na granicy prawdziwej etnicznej tradycji oraz współczesnej muzyki pojawiła się u dj Binghi w roku 2006. I tak się pojawiła Banda Arkan zespół uniwersalnych