Banda

(Słowacja)

Zespół powstał w 2003. BANDA gra muzykę etniczną we współczesnych aranżacjach. Tworząc, sięgają do słowackich korzeni, które doskonale współbrzmią z ich własnym, oryginalnym stylem. Na repertuar zespołu składają się głównie słowackie pieśni i melodie ludowe. Ale w ich muzyce w ciekawych aranżacjach, pojawiają się także inne motywy: polskie, hiszpańskie, morawskie, ruskie czy rumuńskie. Każdy z członków kapeli ma na swoim koncie doświadczenie z rozmaitymi gatunkami muzycznymi. Dzięki temu w brzmieniu BANDY można odnaleźć nie tylko folk, ale także elementy bluesa czy jazzu. Wszystko to sprawia, że program, z którym kapela występuje na żywo, można określić epitetami: dynamiczny, profesjonalny, a także pełen dramaturgii. Muzycy grają na instrumentach akustycznych, takich jak: cymbały, gitara, mandolina, altówka, kontrabas, akordeon, różne rodzaje instrumentów perkusyjnych. Brzmienie instrumentów uzupełnia intrygujący wokal. Kapela okazjonalnie występuje z Zuzaną Homolovą, zwaną pierwszą damą słowackiego folku. BANDA koncertuje także z kobiecą grupą wokalną Trnky z Bańskiej Bystrzycy.

W 2003 zespół nagrał swoją pierwszą płytę zaatytułowaną "The First 5 Pieces". Album zawiera ich pięć pierwszych słowackich pieśni ludowych w oryginalnych aranżacjach.

Od czasu powstania, grupa regularnie występuje w programach radiowych i stacjach telewizyjnych a ich utwory nadają rozgłośnie radiowe. Warto dodać, że kapela zagrała dwa koncerty transmitowane na żywo w Słowackim Radiu.

BANDA koncertuje w kraju i za granicą. Jest kilka występów, które muzycy często wspominają. W Bańskiej Bystrzycy zagrali dla 6-tysięcznej publiczności. Sucesem zakończył się także ich koncert w czeskiej Pradze. Grali na wielkich festiwalach: Bazant Pohoda (Słowacja), Lodenica Piestany (Słowacja), Namest nad Oslavou (Czechy), Rudolstadt (Niemcy). Grali w Londynie i Budapeszcie. Kilkakrotnie występowali w norweskim Trondheim, a także w wielu innych krajach.


Muzycy:
Samo Smetana - śpiew, skrzypce, mandolina, gitara
Ivan Hanula - śpiew, altówka, mandolina
Alžbeta Lukáčová - cymbały, śpiew, akordeon diatoniczny, instrumenty perkusyjne
Peter Obuch - kontrabas, śpiew
Roman Kozák - instrumenty perkusyjne, śpiew

www.banda.sk


Art Studio
10.12.2010, godz. 20.30, bilety 15/20 zł
Skrót artykułu: 

Zespół powstał w 2003. BANDA gra muzykę etniczną we współczesnych aranżacjach. Tworząc, sięgają do słowackich korzeni, które doskonale współbrzmią z ich własnym, oryginalnym stylem. Na repertuar zespołu składają się głównie słowackie pieśni i melodie ludowe. Ale w ich muzyce w ciekawych aranżacjach, pojawiają się także inne motywy: polskie, hiszpańskie, morawskie, ruskie czy rumuńskie. Każdy z członków kapeli ma na swoim koncie doświadczenie z rozmaitymi gatunkami muzycznymi.

Dodaj komentarz!