Auli

Inaugurujący trasę "Under Folk Wings Tour" koncert, na którym wystąpiły zespoły Auli i Vecordia, odbył się w sali Warsztatów Kultury w Lublinie dnia 13 kwietnia 2012 r. Wieczór rozpoczęła grupa Vecordia, istniejąca od 2008 r., wykonująca melodyjny folk metal, inspirowany w pewnym stopniu dokonaniami zespołów Nightwish i Eluveitie. Muzykę kapeli - łączącą "ciężkie" gitary i perkusję z folkowym brzmieniem skrzypiec i fletu poprzecznego - dopełnia przemyślany wizerunek sceniczny, wykorzystujący elementy nawiązujące do metalu, folku, ale też średniowiecza i ruchu rycerskiego. Zespół zagrał dobry, energetyczny koncert, jedynym mankamentem było słabe nagłośnienie wokalu, co utrudniało zrozumienie tekstów. W ramach niespodzianki, podczas sztandarowego przeboju pt. "Dukaty", w stronę publiczności poszybowały tytułowe złote monety. Jak się później okazało, była to jedna z ostatnich okazji, by posłuchać grupy w dotychczasowym składzie z wokalistką i współzałożycielką Magdą Przychodzką, która niedługo potem pożegnała się z zespołem.

Po występie Vecordii, na scenę wyszedł zespół Auli z Łotwy, znany już polskiej publiczności z występów na festiwalach: "Skrzyżowanie Kultur" w Warszawie, "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze i "Mikołajki Folkowe" w Lublinie. W skład instrumentarium kapeli wchodzą dudy, bębny i inne perkusjonalia oraz ??ga - tradycyjny łotewski instrument strunowy i okazjonalnie drumla. Zdecydowaną większość repertuaru stanowią utwory instrumentalne, wokal pojawia się zaledwie w kilku. Mocną stroną grupy jest to, że wykonuje muzykę swego kraju, jak również autorskie kompozycje inspirowane rodzimym folklorem, opierając się w tym na badaniach wykorzystania dud w muzyce łotewskiej. Oryginalność repertuaru, bazowanie na własnych tradycjach i konsekwentne unikanie w muzyce popularnych, nieraz oklepanych "średniowiecznych standardów", to moim zdaniem trafny wybór drogi muzycznej i sposób na wyróżnienie się spośród coraz większej liczby kapel dudziarsko - bębniarskich. Na koncercie w składzie grupy zabrakło jedynej reprezentantki płci pięknej, a zarazem jedynej Estonki w zespole - Leanne Barbo (rozczarowani mogli kilka tygodni później posłuchać jej gry i wziąć udział w prowadzonych przez nią warsztatach tanecznych podczas warszawskiego festiwalu "Wszystkie mazurki świata"). Mimo to Łotysze dali bardzo udany i żywiołowy koncert - większość spośród 16 utworów zaprezentowanych podczas koncertu pochodziła z ostatniego krążka zespołu - wydanej pod koniec 2010 r. płyty "Etnotranss". Po występie w Lublinie i nazajutrz w Opolu, grupa Auli wyruszyła dalej na południe na podbój Czech.

Podsumowując, kwietniowy koncert był wart obejrzenia i posłuchania. Szkoda tylko, że zawiodła frekwencja i lubelska odsłona trasy była wyjątkowo kameralna. Warto natomiast zauważyć ciekawą, "kombinowaną" formę trasy "Under Folk Wings Tour", która została zorganizowana wspólnymi siłami kilku polskich zespołów (z inicjatywy Vecordii), objęła siedem miast w Polsce i prezentowała grupy z trzech krajów: Łotwy (Auli), Czech (Cruadalach) i Polski, przedstawicieli przynajmniej trzech gatunków muzycznych: od folku w wykonaniu Łotyszy, poprzez muzykę folk metalową (Vecordia, Cruadalach, Morhana, Percival Schuttenbach), po różne - lżejsze i cięższe - odmiany typowo metalowych brzmień (Coldlight Project, Hellride, Sarcastic, In Extremis).

Skrót artykułu: 

Inaugurujący trasę "Under Folk Wings Tour" koncert, na którym wystąpiły zespoły Auli i Vecordia, odbył się w sali Warsztatów Kultury w Lublinie dnia 13 kwietnia 2012 r.

Dział: 

Dodaj komentarz!