Auļi

(Łotwa)

Młoda łotewska grupa folkowa Auli powstała wiosną 2003. Zespół założyło kilku bębniarzy i dudziarzy kierujący się post-folklorystyczną wizją. Muzykę kapeli można określić jako tradycyjne dźwięki ze współczesnym akcentem. Nazwa zespołu także nawiązuje do ich muzyki, bliskiej naturze. Oznacza dźwięk pszczół i galopujących koni. Na warsztat kapela bierze m.in. bałtyckie klimaty muzyczne oparte na brzmieniu takich instrumentów jak dudy, podkreślając, że mimo, iż dudy kojarzą się przede wszystkim ze Szkocją czy Irlandią, to na Łotwie grano na nich już od XV wieku! Dzięki różnym rodzajom bębnów muzyka Auli jest dynamiczna i energiczna, a nogi same chcą tańczyć. Styl muzyki Auli sami artyści określają mianem "etnotrans" (etniczny trans), co można tłumaczyć jako inspirujący, energiczny i aktywny dialog z otoczeniem.

Kapela inspiracje czerpie z tradycyjnych brzmień dud, tańców i melodii zarówno łotewskich, jak i innych charakterystycznych dla krajów Europy. Łotysze mają bogate tradycje wokalne, dlatego kilka takich pieśni pojawia się w repertuarze kapeli. Muzycy grają na tradycyjnych dudach łotewskich techniką zwaną "elbowing", na bębnach o niskim brzmieniu (największych w krajach bałtyckich!) oraz na różnego rodzaju instrumentach perkusyjnych z regionu bałtyckiego. W ich muzyce pojawia się też ??ga (łotewski instrument strunowy), drumla, talerze i gongi.

Od 2005 roku Auli przyjeżdża regularnie do Polski: zespół był gościem festiwalu folkowego w Czeremsze, w 2006 z wielkim sukcesem zagrał na warszawskim festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Muzyka Auli rozbrzmiewa na koncertach w kraju i za granicą, również w klubach,. Zespół współpracował ze znanymi łotewskimi kompozytorami: Juris Kulakovs, Valts Puce, Martinš Brauns, Zigmars Liepinš, Raimonds Tiguls, Peteris Butans.

Zespół nagrał trzy płyty. Druga płyta Auli: "Au?os" została nagrodzona jako najlepszy album folkowy roku 2007 w muzycznym plebiscycie firm nagraniowych. W październiku 2010 kapela wydała swój trzeci album, zatytułowany "Etnotranss".


Muzycy:
Kaspars Barbals, Edgars Kruminš, Mikus Čavarts, Gatis Indrevics, Kaspars Indrevics, Maris Jekabsons, Edgars Karklis, Normunds Vaivads, Gatis Valters, Leanne Barbo

www.auli.lv

Sala Widowiskowa "Chatki Żaka"
11.12.2010, godz.19.00, bilety 30/35 zł
Skrót artykułu: 

Młoda łotewska grupa folkowa Auli powstała wiosną 2003. Zespół założyło kilku bębniarzy i dudziarzy kierujący się post-folklorystyczną wizją. Muzykę kapeli można określić jako tradycyjne dźwięki ze współczesnym akcentem. Styl muzyki Auli sami artyści określają mianem "etnotrans" (etniczny trans), co można tłumaczyć jako inspirujący, energiczny i aktywny dialog z otoczeniem.

Dodaj komentarz!