Auli

2005, CD Lauska 04

Auli to młoda, łotewska grupa folkowa, która na warsztat wzięłapogańskie klimaty bałtyckie oparte na dudach i bębnie (z domieszką wokaliz i drumli).Od samego początku dźwięki generowane przez Auli dalekie są od jednostajności.Formacja potrafi wspaniale łączyć ze sobą nutę pogańską i muzykę dawną. Są to raczejdawne tańce albo instrumentalne, albo okraszone szeptami i pokrzykiwaniami.Choć oczywiście nie tylko. "Sen dzirdeju" to świetna produkcja folkowa utrzymana w pogańskim klimacie.Dwanaście kawałków z płyty jest swoistym wehikułem czasu, pozwalającym przenieść się w minione wieki,a jednocześnie ma w sobie młodzieńczą energię i wiarę w przyszłość.

Muzyka Łotyszy bliska jest klimatom Starego Olsy, czy Hedningarny. Gra łagodniej od litewskiejKulgrindy, bardziej melodyjnie; to nieco lżejszy gatunek. Poza tym Auli to świetna koncertowa załoga,a płyta nie oddaje w pełni tego, co formacja jest w stanie wykrzesać z siebie na żywo(w Polsce ostatnio zespół dał koncert między innymi na festiwalu w Czeremsze w 2005 roku).Niewątpliwie jedna z ciekawszych pozycji nuty pogańskiej, jaka ukazała się w 2005 roku.
Skrót artykułu: 

2005, CD Lauska 04

Auli to młoda, łotewska grupa folkowa, która na warsztat wzięłapogańskie klimaty bałtyckie oparte na dudach i bębnie (z domieszką wokaliz i drumli).Od samego początku dźwięki generowane przez Auli dalekie są od jednostajności.Formacja potrafi wspaniale łączyć ze sobą nutę pogańską i muzykę dawną. Są to raczejdawne tańce albo instrumentalne, albo okraszone szeptami i pokrzykiwaniami.Choć oczywiście nie tylko.
Dział: 

Dodaj komentarz!