Antoni Kroh

Sklep potrzeb kultturalnych po remoncie

MG Wydawnictwo 2013

"Sklep potrzeb kulturalnych" to pokłon oddany kulturze podhalańskiej, wyznanie miłosne maskowane ironią i żartem, próba oddania atmosfery Podhala lat 50., 60. i 70., całkowicie subiektywna, bez naukowego zadęcia. Po latach od pierwszego wydania "Sklep potrzeb kulturalnych" przeszedł gruntowny remont i dziś oddajemy go w ręce Czytelników w odnowionej postaci.

Antoni Kroh o sobie: "Pochodzę z Warszawy, ale kilka lat dzieciństwa przemieszkałem w Bukowinie Tatrzańskiej. W 1955 roku ukończyłem tam szkołę podstawową. W latach 1967-70, zaraz po studiach, pracowałem w dziale etnograficznym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Poznałem wówczas wielu wybitnych zakopiańczyków, miejscowych oryginałów, chłonąłem środowiskowe opowieści, bajdy i plotki. Zdobyłem "blachę" przewodnika tatrzańskiego. W kwartalniku Instytutu Sztuki PAN "Polska Sztuka Ludowa" opublikowałem kilka młodzieńczych, buntowniczych artykułów o kulturze ludowej Podhala, zaś po latach dwie książki o tym regionie: "Sklep Potrzeb Kulturalnych" oraz "Tatry i Podhale" w serii "A to Polska właśnie".

Antoni Kroh jest etnografem, ale wcześniej - co nie tylko etnografom się przydarza - był małym chłopcem, który urodził się wprawdzie w Warszawie, jednak przez pierwsze lata nauki mieszkał w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie chodził do miejscowej szkoły. Były to czasy Bieruta, w szkole panowała programowa nuda i szarzyzna. Ale dobrego pisarza poznaje się m.in. po tym, że nawet o szarzyźnie pisze kolorowo. Toteż w książce roi się od uciesznych opowiastek i postaci podpatrzonych bystrym okiem dziecka. W miarę czytania anegdotki trochę rzedną i do głosu dochodzi etnograf, który podhalańskie tereny zna od dawna i dobrze. Wraz z ich historią prawdziwą i zmyśloną...

Skrót artykułu: 

„Sklep potrzeb kulturalnych” to pokłon oddany kulturze podhalańskiej, wyznanie miłosne maskowane ironią i żartem, próba oddania atmosfery Podhala lat 50., 60. i 70., całkowicie subiektywna, bez naukowego zadęcia. Po latach od pierwszego wydania „Sklep potrzeb kulturalnych” przeszedł gruntowny remont i dziś oddajemy go w ręce Czytelników w odnowionej postaci.

Autor: 

Dodaj komentarz!