8. Święto Herbaty za nami

W pierwszy weekend lipca Cieszyn już tradycyjnie świętował dni herbaty. Po raz ósmy Wzgórze Zamkowe stało się Mekką miłośników czaju i tych wszystkich, którzy szukają spokoju i przyjaznej atmosfery.
Pierwsi goście przekroczyli bramy Wzgórza już o godzinie 10, aby wypełnić przestrzeń przyjemnym hałasem i żywym śmiechem. Ludzie kursowali pomiędzy stoiskami, na których można było znaleźć praktycznie wszystko, od oryginalnych ubrań po muzyczne instrumenty. Nie wspominając o herbatach z czterech stron świata i wszelkiego rodzaju herbacianych gadżetach. Od czarki po herbaciane cygaretki.
Nowością w tym roku był powrót do sprzedaży biletów: „Było to dla nas trudna decyzja, ale myślę, że udało się nam znaleźć kompromis. Karnet obejmował możlifot.
Simon Horakwość uczestnictwa w spotkaniach i warsztatach, z kolei wejście na teren Festiwalu było bezpłatne. Cieszymy się, że ludzie poparli naszą ideę i przyczynili się tym samym do stania się niejako sponsorami tego wydarzenia” - podkreśla Mariola Kluzová, dyrektor Festiwalu.
Organizatorzy postarali się, aby program jak zawsze obfitował w znakomite nazwiska. Jacek Karczewski przywitał w sobotni poranek pełną salę. I tak już zostało aż do niedzielnego popołudnia, ukoronowanego wykładem Wiktorii Góreckiej – kulinarną podróżą po Wietnamie. W skrócie mówiąc, droga okazała się niezwykle żywym i ważnym tematem. „Sala podróżnika była wypełniona po brzegi, gdyż wiele osób miało ochotę się spotkać z tak wyśmienitymi gośćmi. Kamila Kielar opowiadała o bezdrożach, Andrzej Budnik o rozdrożach, Marzena i Krzysiek Wystrach o wspinaczkach na drzewa. Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polskie przybliżył nam żywot pierzastych przyjaciół, a Jarosław Molenda zdradził sekrety z życia roślin. Dla nas, jako organizatorów, to również były niezwykle inspirujące spotkania” – podsumowuje Anna Czapek, koordynatorka spotkań podróżniczych.
Równie bogaty w wydarzenia był program warsztatów. Można było wypalić swoją ceramikę w naturalnym piecu, zasmakować potraw kuchni ajurwedyjskiej, wejść na drzewo albo znaleźć swój rytm w tańcu intuicyjnym. Ćwiczyć tai-chi w cieniu kopuły Fullera lub nauczyć się parzyć zioła znalezione na łące. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa rodziny. Również w tym roku nie zabrakło jurty, która przemieniła się w krainę warsztatów oraz spotkań dla rodziców i dzieci. Z Matką Nomadką można było wyruszyć w podróż do Indonezji, a Kamili Domin dać się porwać opowieściami porodowymi. Z kolei popołudniami biblioteki z Třinca i Czeskiego Cieszyna zadbały o dobry sen dzieci, przygotowując wieczorynki.
Już po raz trzeci w tym roku można było uczestniczyć również w Żywej Bibliotece - unikalnym projekcie mającym na celu pomoc w przezwyciężaniu własnych uprzedzeń. „Żywa Biblioteka była usytuowana w ogrodzie szkoły muzycznej, co ponownie okazało się rewelacyjnym wyborem. Z dala od festiwalowego zgiełku udało się nam stworzyć atmosferę intymnosci - swoistę oazę spokoju. Miejsce idealne do podzielenia się własnymi historiami. Żywe książki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co mnie bardzo cieszy" - tłumaczy Konrad Kwiecinski, koordynator Żywej Biblioteki.
Na scenie również nie zabrakło dobrej muzyki, chociaż trudno wybrać jedną gwiazdę wieczoru. W sobotę ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Beata Bocek - śląska pieśniarka podbiła serca słuchaczy swą zmysłową energią. Z kolei w wir pierwotnego tańca wciągnął festiwalowiczów nowozelandzki zespół Mama Yeva. W niedzielę zaś wszyscy zostali oczarowani przez Józefa Brodę – ludowego filozofa, który w delikatnych tonach folkowego nastroju pozwolił publiczności ze spokojem kontemplować piękno życia.
W tym miejscu należałoby podziękować bez mała 50 wolontariuszom i 20 organizatorom za ich wkład, pracę i zaangażowanie w to, aby każdy mógł czuć się dobrze na Festiwalu. Bez nich Święto Herbaty po prostu by nie istniało. Wszyscy pracowali pro publico bono. „Wolontariat to nie tylko praca za darmo, ale przede wszystkim dobrze spędzony czas, pełen miłości i piękna, a także wzajemnej nauki i zbierania doświadczeń” - podkreśla Hana Pietrová, koordynator wolontariuszy.
Wyjątkowa, bo 8. edycja dobiegła końca. Organizatorzy zyskali kolejne doświadczenia. Wolontariusze mają za sobą nowe wyzwania. Na twarzach uczestników pozostał uśmiech, a to najważniejsze. Nie pozostaje nic innego, jak podziękować i zaprosić za rok, na 9. edycję festiwalu!
Organizatorzy: Fundacja Laja, Opowiadamy o świecie.
Patronatem imprezę objęli burmistrzowie miast Cieszyn i Český Těšín.

Organizatorzy

Skrót artykułu: 

W pierwszy weekend lipca Cieszyn już tradycyjnie świętował dni herbaty. Po raz ósmy Wzgórze Zamkowe stało się Mekką miłośników czaju i tych wszystkich, którzy szukają spokoju i przyjaznej atmosfery. Pierwsi goście przekroczyli bramy Wzgórza już o godzinie 10, aby wypełnić przestrzeń przyjemnym hałasem i żywym śmiechem. Ludzie kursowali pomiędzy stoiskami, na których można było znaleźć praktycznie wszystko, od oryginalnych ubrań po muzyczne instrumenty. Nie wspominając o herbatach z czterech stron świata i wszelkiego rodzaju herbacianych gadżetach. Od czarki po herbaciane cygaretki.

Fot. tyt.: S. Horak

Dział: 

Dodaj komentarz!