5. urodziny festiwalu FOLKOWO.PL

W tym roku FOLKOWO.PL skończyło pięć lat. To dużo czy mało? Jak na wiek to okres intensywnego rozwoju. Jak na festiwal… to odpowiednia pora by wyciągnąć wnioski. Miałam okazję z bliska przyjrzeć się V. edycji FOLKOWO.PL, która odbyła się w Ostródzie w dniach 18 - 20.06.2010 r. Jedno mogę powiedzieć na pewno: ten młody festiwal charakteryzuje się niespotykanym zapałem organizatorów i dużą rozpiętością muzyczną. Tegoroczna edycja imprezy promującej folk i muzykę świata pokazała, że artyści traktują te gatunki bardzo swobodnie. Być może właśnie do takich zespołów skierowane powinno być FOLKOWO.PL? Startujące w konkursie kapele wykonywały repertuar rozciągający się od pop-folku, world music, aż do muzyki stricte tradycyjnej. A niektóre nawet nastręczyły jurorom kłopotu, zwłaszcza gdy folku lub jego konotacji trzeba było się doszukiwać lub domyślać. W przesłuchaniach brało udział 16 zespołów z Polski, Ukrainy i Białorusi, które stanowiły bardzo ciekawe zestawienie. Ich muzyka pokazała, że folklor muzyczny jest niewyczerpanym źródłem inspiracji do tworzenia nowego oblicza tradycji.

Jury pod przewodnictwem Wojciecha Ossowskiego postanowiło przyznać 1. miejsce wrocławskiej formacji Yarmak. Zespół w oryginalny sposób łączy muzykę źródeł różnych regionów Polski z elektroniką, co daje efekt ciekawej transowości. 2. nagroda przypadła ukraińskiej Atmasferze, znanej już polskiej publiczności jako wykonawcy world music. Na podium stanęła również formacja Chłopcy Kontra Basia, w której folk i jazz stanowią oryginalną stylizację. Jury doceniło także trzy zespoły, którym przyznało wyróżnienia: Hucul Calypso za "radość muzykowania", kapeli Wnuki za "szacunek dla korzeni i pieczołowitość" oraz grupie Hawok za "szlachetną prostotę". Jak więc pokazuje werdykt, rozpiętość muzyczna była duża.

Festiwal, za który wszyscy miłośnicy folku trzymają kciuki, dzięki entuzjazmowi organizatorów i niewątpliwie wymarzonemu miejscu jakim jest Ostróda, leżąca pomiędzy pięcioma jeziorami, ma szanse stać się dużą i ważną imprezą promującą muzykę folkową. Przymykając oko na niedociągnięcia, życzę organizatorom, aby za rok Ostróda na czas festiwalu ożyła, zgromadziła rzeszę fanów folku i aby FOLKOWO.PL stało się świętem muzyki świata.

Skrót artykułu: 

W tym roku FOLKOWO.PL skończyło pięć lat. To dużo czy mało? Jak na wiek to okres intensywnego rozwoju. Jak na festiwal… to odpowiednia pora by wyciągnąć wnioski.

Dział: 

Dodaj komentarz!