Artykuły autora: Organizatorzy

Jubileusz z miłości Ethniesy

164-165 (1-2 2023) Autor: Organizatorzy Dział: Festiwale

Różnorodne koncerty, poruszający spektakl, wyjątkowe spotkania z gośćmi oraz niezapomniane afterparty – 10. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy w Bydgoszczy wypełniła miłość do dźwięków, sztuki i człowieka.

fot. D. Gackowski: Koncert zespołu Hańba!

Dziecko w Folklorze

154 (3 2021) Autor: Organizatorzy Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

XXVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” – wersja hybrydowa już wybrzmiała i przeszła do historii. Przez dwa dni wystąpiło „na żywo” i „zdalnie” prawie trzysta osób z dziewięciu województw.

fot. materiały organizatora

Żywa tradycja? Tradycja w obiektywie 2019

145 (6 2019) Autor: Organizatorzy Dział: Galeria EtnoArtu To jest pełna wersja artykułu!

Wydawać by się mogło, że wyłanianie najlepszych prac w konkursie „Tradycja w obiektywie” będzie z roku na rok trudniejsze. Tymczasem – paradoksalnie – uzgodnienie werdyktu przebiegło w tej edycji zadziwiająco jednomyślnie. Poprzedziła je jednak ożywiona dyskusja, ponieważ u jurora uczestniczącego w kilku edycjach konkursu stale rośnie głód kadrów niezwykłych, zaskakujących. Każda jurorka i każdy juror szuka też swojego „klucza” do coraz to innego zestawu nadesłanych prac. I jest to z korzyścią dla konkursu jako takiego, gdyż pozwala mu żyć, rozwijać się i stale zadziwiać widza.

fot. R. Pastuszak: Śmigusa-Dyngusa czas

Madonny Podhalańskie. Z Zakopanego do Budapesztu

144 (5 2019) Autor: Organizatorzy Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Wernisaż wystawy pokonkursowej „Madonny Podhalańskie” odbył się 6 października br., w jubileuszowe XXV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech. Wystawa, prezentowana wcześniej w Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór w Zakopanem, przedstawia prace wykonane w technice witrochromii (malarstwa na szkle) oraz rzeźby i płaskorzeźby w drewnie. Jest wspaniałą okazją do promocji sztuki polskich twórców ludowych poza granicami naszego kraju.

fot. P. Peciak

Wielki finał Festiwalu Folkloru, a za rok złoty jubileusz

131 (4 2017) Autor: Organizatorzy Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Zakończył się 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Święto góralskiego folkloru trwało aż 9 dni, wzięło w nim udział ponad 1,2 tys. artystów z 14 zespołów zagranicznych i 4 polskich. Pod okiem międzynarodowego jury walczyli oni o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Prezentowane na scenie oraz podczas wydarzeń towarzyszących piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, a także liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych zachwyciły festiwalową publiczność i wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami. W piątek 25 sierpnia podczas finałowego koncertu laureaci otrzymali nagrody i ostatni raz dali popis swoich muzycznych i tanecznych umiejętności, żegnając się z zakopiańskim festiwalem, który za rok obchodzić będzie złoty jubileusz.

fot. z arch. festiwalu

Świat aromatu

131 (4 2017) Autor: Jan Chmielowski, Autor: Organizatorzy Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W pierwszy weekend lipca cieszyńskie Wzgórze Zamkowe już po raz dziewiąty przyciągnęło wielu miłośników dobrej herbaty, muzyki, inspirujących warsztatów i niepowtarzalnych spotkań. Organizatorzy Święta Herbaty przygotowali prawdziwą ucztę dla wszystkich uczestników z różnych stron świata, głównie dla gości z Polski, Czech i Słowacji.

fot. z arch. festiwalu

8. Święto Herbaty za nami

125 (4 2016) Autor: Organizatorzy Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W pierwszy weekend lipca Cieszyn już tradycyjnie świętował dni herbaty. Po raz ósmy Wzgórze Zamkowe stało się Mekką miłośników czaju i tych wszystkich, którzy szukają spokoju i przyjaznej atmosfery. Pierwsi goście przekroczyli bramy Wzgórza już o godzinie 10, aby wypełnić przestrzeń przyjemnym hałasem i żywym śmiechem. Ludzie kursowali pomiędzy stoiskami, na których można było znaleźć praktycznie wszystko, od oryginalnych ubrań po muzyczne instrumenty. Nie wspominając o herbatach z czterech stron świata i wszelkiego rodzaju herbacianych gadżetach. Od czarki po herbaciane cygaretki.

Fot. tyt.: S. Horak

XVIII Festiwal Muzyki Ludowej"Mikołajki Folkowe"

77-78 (grudzień 2008) Autor: Organizatorzy Dział: Lublin - Folkowa Planeta To jest pełna wersja artykułu!

Już po raz 18. zapraszamy do Lublina na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”. W ramach festiwalu odbędzie się 10 koncertów – wystąpią m.in. męski zespół wokalny „Kairos” pod dyrekcją Borysa Somerschafa z repertuarem ludowych pieśni gruzińskich i ormiańskich, grupa Kwadrofonik wraz z lubelskimi filharmonikami, gość ze Słowacji Zuzana Homolová, Čankišou – szamańska grupa world music z Czech, Trio Swoją Drogą uparcie promujące polską tradycję na międzynarodowej scenie, Przedwietrze z legendarnym Słomą, reggae’owa Czarna Mamba, zabrzmią rytmiczne Młode Djembe.

"Mikołajki Folkowe" ... i okolice

77-78 (grudzień 2008) Autor: Organizatorzy Dział: Lublin - Folkowa Planeta To jest pełna wersja artykułu!

Koncert „Mikołajki w Filharmonii” jest początkiem stałej współpracy z Filharmonią im. H. Wieniawskiego w Lublinie (jest już zaplanowany koncert na 2009 rok). Tegoroczny koncert odbędzie się 6.12.2008 i jest ma funkcjonować jako samodzielny koncert o wysokich walorach artystycznych na poziomie europejskim, a także jako przedsięwzięcie będące rozszerzeniem formuły „Mikołajków Folkowych” i otwarcie się festiwalu na nowe środowiska. Festiwal jest znany w całym kraju czy nawet zagranicą, chcielibyśmy jednak, żeby mieszkańcy Lublina w większym stopniu uczestniczyli w tej imprezie. Doskonałą okazją do takiego koncertu jest dzień 6 grudnia – Mikołajki.

Ukraina w centrum Lublina

77-78 (grudzień 2008) Autor: Organizatorzy Dział: Lublin - Folkowa Planeta To jest pełna wersja artykułu!

Lublin od dawna ze względu na swoje położenie miał związki ze Wschodem Europy i Ukrainą. Dzięki wielu projektom jawi się jako miejsce transferu kulturowego ze Wschodu Europy na Zachód i odwrotnie, a także jako miejsce styku kultury współczesnej z kulturą dawną i tradycyjną. Ponadto, choć mniejszość ukraińska w Lublinie jest niewielka, to duży potencjał wnosi młodzież studiująca w Lublinie, zarówno Polacy ukraińskiego pochodzenia, jak i Ukraińcy, uczący się na wszystkich uczelniach lubelskich oraz w Europejskim Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Jest to nie tylko doskonałe środowisko odbiorców, ale też ludzi z dużym potencjałem organizacyjnym.