Artykuły autora: Monika Sławińska

Miłość na ludowo

118 (3 2015) Autor: Monika Sławińska Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

Chociaż obchodzony z rozmachem Rok Oskara Kolberga dobiegł końca, my nadal możemy cieszyć się cennymi pamiątkami z tego czasu. Jedną z nich jest dwupłytowe wydanie z artystycznymi wariacjami na temat ludowych pieśni, nagrane przez Chór Narodowego Forum Muzyki pod kierunkiem Agnieszki Franków-Żelazny. Nagrań dokonano w ubiegłym roku w Sali Koncertowej Radia Wrocław im. Jana Kaczmarka oraz Sali Koncertowej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Nie do końca w stronę folku Trad.Attack!

116-117 (kwiecień 2015) Autor: Monika Sławińska Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Zespół Trad.Attack! to grupa pochodząca z egzotycznej Estonii. Ich twórczość to powiew młodzieńczej świeżości i przykład kreatywnego podejścia do muzyki źródeł. Trzyosobowy zespół tworzą Sandra Sillamaa (wokal, dudy estońskie, drumla, saksofon), Jalmar Vabarna (gitara) i Tõnu Tubli (perkusja). Podczas Mikołajek Folkowych 2014 z członkami grupy rozmawiała Monika Sławińska.

Japońskie konotacje w Lublinie

112 (czerwiec 2014) Autor: Monika Sławińska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Tegoroczna, szósta już edycja Lublin Jazz Festiwal (25-27. 04. 2014), organizowanego przez Centrum Kultury w Lublinie, wyjątkowo miło zaskoczyła fanów muzyki jazzowej. Do miasta przybyła publiczność z różnych stron Polski (oraz z zagranicy!), aby spotkać i, co najważniejsze, posłuchać gwiazd najwyższych lotów. Ravi Coltrane Quartet, Victor Wooten Band, czy nasi rodzimi Adam Bałdach & Piotr Orzechowski, to tylko niektóre z marek mających już swą silną pozycję na rynku muzycznym, Zgodzili się zagrać na deskach Sali Widowiskowej CK.

Lidia Zielińska na Kodach

112 (czerwiec 2014) Autor: Monika Sławińska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Doczekaliśmy się już szóstej edycji festiwalu KODY w Lublinie (14-18. 05. 2014). Główną koncepcją wydarzenia, organizowanego przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, jest atrakcyjne zestawianie projektów z zakresu muzyki tradycyjnej, jak i awangardowej. W tym roku motywem przewodnim festiwalu był czas jako czynnik spajający odległe epoki.

Jak to puszczyk na Maryśkę żałosnym głosem pohukiwał... Tradycje pogrzebowe Sławatycz na Podlasiu

108 (paŸdziernik 2013) Autor: Monika Sławińska Dział: Z tradycji To jest pełna wersja artykułu!

Sławatycze i dolina Bugu są obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych wschodniej Polski, w sezonie licznie odwiedzane przez turystów z całej Polski, a także z zagranicy. Piękno przyrody nie jest jedynym atutem - przyjezdnych zaskakuje fakt współistnienia dwóch różnych Kościołów i przyjaźń między nimi. Niesamowitą osobliwością architektoniczną są dwie świątynie - katolicka i prawosławna, stojące naprzeciwko siebie po obu stronach ulicy Kodeńskiej. Współczesne zwyczaje pogrzebowe z rodzinnych stron opisuje Monika Sławińska - sławatyczanka, obecnie studiująca w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS.

Śpiew tradycyjny w Centrum

108 (paŸdziernik 2013) Autor: Monika Sławińska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

"Jesteśmy w Centrum" to hasło działań artystycznych promujących otwarcie nowej siedziby Centrum Kultury w Lublinie. Cieszy fakt skumulowania w jednym miejscu tak istotnych instytucji kultury promujących działania z zakresu teatru, filmu, muzyki, tańca, a także Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ponadto fakt wspólnego startu czyni te instytucje bardziej rozpoznawalnymi i popularnymi wśród odwiedzających.