Artykuły autora: Monika Koziołek

Czas dobrego wina...

107 (sierpień 2013) Autor: Monika Koziołek Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

"W 2012 roku byliśmy na "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie. To dla mnie było ogromne zaskoczenie! Zaprezentowaliśmy się w okrojonym składzie. Powstał nowy repertuar. Czułam, ze mam coś do powiedzenia i chciałabym to powiedzieć. Udało się! Było to minimalistyczne i bardzo mi się to spodobało. Zarówno to jak zostaliśmy przyjęci, jak również jak to zabrzmiało. I wtedy powstał Lesja Folk - gramy w mniejszym składzie, może w otoczeniu mniejszej ilości dźwięków, ale otacza nas też więcej treści, tak jak tutaj - na Nowej Tradycji." Rozmowa z Lesja Folk, laureatami Konkursu Muzyki Folkowe Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2013. Z Lesją Szulc rozmawiała Monika Koziołek-Sulima

Czas do wyśpiewania...

106 (czerwiec 2013) Autor: Monika Koziołek Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

"Często przypisuje się nam, że gramy liryczne, a może i niełatwe dla odbiorcy utwory... Rzeczywiście tak jest. Mam słabośc do rzeczy smutnych, sporo w naszym repertuarze utworów o miłości albo śmierci. Może po prostu muszę to wyśpiewać? Ale wesołe, żywe utwory też się pojawiają! To muzyka bardziej akustyczna, w której sporo przestrzeni i improwizacji - może i niełatwa w odbiorze w porównaniu do muzyki, którą słyszymy w mediach" Z Angelą Gaber rozmawiala Monika Koziołek-Sulima.

„Co w zasięgu ręki mamy, na instrument przerabiamy”

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Monika Koziołek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

(…) Od zawsze w moim życiu obecna była muzyka, a to za sprawą mojego taty, muzyka Antka Kani. I od zawsze w moim życiu istniało coś w rodzaju "naturalnej pedagogiki", a to za sprawą mojej mamy, nauczycielki. Więc cóż innego mogło mnie spotkać kiedy dorosłam? W tej sytuacji tylko i wyłącznie połączenie muzyki z pedagogiką. Tak też się stało, zespoliłam te dwie cudowne dziedziny i jako absolwentka pedagogiki ponad 10 lat temu oddałam się w ręce przedszkolaków. Moje nowatorskie poczynania, zdobyta wiedza, doświadczenie w pracy z dziećmi, doczekały się uwieńczenia w postaci przedszkola artystycznego "Burczybas". (…)" Rozmowa z Katarzyną Kanią - Stróżewską.

Kobieta drogi

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Monika Koziołek Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Osobowość wulkan. Energia, kolor i brzmienie. Od kilku lat zaskakuje swoją kreatywnością, zaraża otoczenie entuzjazmem. Zajmuje się wszechstronną edukacją, sztuką, ale nade wszystko jej życie to muzyka. Z Angelą Gaber rozmawia Monika Koziołek.

Śpiewem opowiadam o sobie...

94 (czerwiec 2011) Autor: Monika Koziołek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Werdykt Konkursu został ogłoszony pod koniec trzeciego dnia Festiwalu Nowa Tradycja. Grand Prix i nagrodę specjalną im. Czesława Niemena jury tegorocznego XIV Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" przyznało Agacie Siemaszko i Kubie "Bobasowi" Wilkowi - za kunszt obojga wykonawców. O pokonkursowych wrażeniach i muzycznej pasji z Agatą Siemaszko rozmawia Monika Koziołek.

Przechodniu! Byłem kim jesteś - będziesz kim jestem... Wokół kulturowej koncepcji cmentarza - zarys problematyki

83 (październik 2009) Autor: Monika Koziołek Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Cmentarze stanowią dowód tożsamości każdej ziemi, poświadczając jego przeszłe dzieje, wydobywając z niepamięci wartości i symbole nieraz głęboko uświadamiane, ale pomijane w potocznym dyskursie. Wspomagają budowanie świadomości pokoleń oraz wrażliwość na symbole zakorzenione w kulturze. Szczególnie w tym jesiennym okresie, sprzyjającym odwiedzinom grobów najbliższych - warto przyjrzeć się bliżej sensom, jakie niesie za sobą "miejsce wiecznego spoczynku".

Święty Mikołaj - patron wszechstronny

77-78 (grudzień 2008) Autor: Monika Koziołek Dział: Teoria To jest pełna wersja artykułu!

Święty Mikołaj to postać powszechnie znana, należąca do tych figur, które otaczane są czcią zarówno w tradycji wschodniej jak i zachodniej. W czasach współczesnych postać świętego jawi się ambiwalentnie. Trudno pominąć fakt, że kultura popularna wykreowała nośne zjawisko poczciwego staruszka w czerwonym płaszczu z workiem prezentów lub butelką Coli w dłoni. Ta ikona pop-kultury, choć zaczerpnięta w istocie z wątków tradycyjnych, wypiera często i spłyca istotę kultu znamienitej postaci świętego.