Artykuły autora: Marianna Kril

Zapiski z kozackiego grodu

103 (grudzień 2012) Autor: Marianna Kril Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Hulaj-horod to przenośna bojowa budowla ze strzelnicami, którą wykorzystywali zaporoscy kozacy przy oblężeniu twierdz. Hulajhorodok to mała wioska na Ukrainie. Hulajhorod to też ukraiński zespół folklorystyczny, który swoją nazwę zaczerpnął właśnie od nazwy miejscowości, ale też ma wiele wspólnego z tym bojowym narzędziem: odkrywa to, o czym już zapominają, dociera tam, gdzie to najważniejsze ledwo żyje oraz chroni przed zniknięciem. Z liderem zespołu Hulajhorod - Serhijem Postolnikowym, rozmawia Mariana Kril.

Tradycyjne śpiewanie w Lublinie Bożyczi

94 (czerwiec 2011) Autor: Marianna Kril Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Śpiew w drodze, we śnie, podczas odpoczynku, na granicy polsko-ukraińskiej… W ostatnim przypadku po to, aby celnicy uwierzyli, że to prawdziwy zespół i przepuścili ich. Po słowach Pani w mundurze: "Ładnie!" - ukraińska grupa naukowo-artystyczna Bożyczi wyrusza w stronę Lublina.

Perkałaba Energia gór

92-93 (kwiecień 2011) Autor: Marianna Kril Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Ukraiński zespół Perkałaba słynie z tego, że gra długo i bez przerwy. Zdarzyło się tak na festiwalu Szeszory od godziny 22. do 4. nad ranem. Perkałaba słynie również ze swojego huculskiego punk-rocka. Łączą tak dużo w swojej muzyce, że często sami nie potrafią wytłumaczyć co chcieliby nią wyrazić. Energia? Warto to samemu sprawdzić na koncercie iwano-frankowskich muzyków. Andrij Fedotow, wokalista zespołu, po koncercie w Lublinie opowiedział między innymi o tej niezwykłej energii, a także o wrażeniach z ostatniej trasy koncertowej w Austrii, Niemczech oraz Polsce.

Etnodyskowieczornice Olega Skrypki Tradycyjne pieśni ukraińskie z rytmami tanecznymi

90-91 (styczeń 2011) Autor: Marianna Kril Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Z Olegiem Skrypką, ukraińskim muzykiem, liderem zespołu "Wopli Widoplasowa", twórcą oraz organizatorem festiwali muzycznych "Kraina Marzeń" oraz "Rock Sicz" w Kijowie, animatorem kultury, organizatorem etno-dyskoteki oraz wieczornic na XXXIV Młodzieżowym Jarmarku Ukraińskim w Gdańsku, który wystąpił jako DJ Oleg Skrypka rozmawiała Marianna Kril.