Artykuły autora: Magdalena Wójtowicz

Różnorodnie... Megitza

103 (grudzień 2012) Autor: Magdalena Wójtowicz Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Megitza - Małgorzata Babiarz, to wokalistka, która wykonuje muzykę folkową inspirowaną kulturami etnicznymi świata. Podziwiając melodyjność właściwą każdemu z języków, nie tłumaczy tekstów piosenek, a śpiewa je w oryginale, stąd jej koncerty są poliglotyczne. Megitza jest niezwykle barwną postacią. Sama komponuje, śpiewa i gra. Jest wyrazista i magiczna zarazem, a jej niezwykła uroda tworzy dostojną kompozycję z kontrabasem, jej instrumentem. W wieku 17 lat wyjechała do Stanów, aby poznawać świat i spełniać swoje ambicje. W roku 2012 powróciła do Polski. W 2004 r. Megitza otrzymała najwyższy wynik w Narodowym Teście na Inteligencję IQ Test 2004. Jedna z recenzentek napisała, że jej góralsko-cygańska dusza wprowadza do utworów nutę tęsknoty, strzelistości gór i spokoju dolin. Na jej ostatniej płycie gościnnie wystąpiła Renata Przemyk.

Jak wygina się wiklina

101 (sierpień 2012) Autor: Magdalena Wójtowicz Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Plecionkarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł, jakich nauczyła się ludzkość. Stało się tak przede wszystkim ze względu na dostępność surowca oraz użyteczność wyrobów. Mimo sędziwego wieku plecionkarskie rzemiosło jest ciągle popularne. Wiklinowy fotel lub stojak na kwiaty, wykonana z rogożyny miseczka czy słomiana zabawka są nie tylko gustowne, ale także całkowicie ekologiczne, ponadto stają się modne. Dlatego Paweł Grunert, twórca nowoczesnych wyrobów plecionkarskich, pisze: "Wiklina wygina się i ludowo i designersko".

Magia Bożego Narodzenia na podstawie dokumentacji z badań terenowych

97 (grudzień 2011) Autor: Magdalena Wójtowicz Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Czas ludowy jest cykliczny, nie jest pojmowany linearnie, zatacza koło, wszystko powtarza się w cyklu rocznym: "Świat odnawia się co roku; innymi słowy z każdym nowym rokiem świat odzyskuje swą pierwotną świętość, właściwą mu w chwili, gdy wychodził z rąk stwórcy".

Śmierć i pogrzeb w kulturze tradycyjnej na podstawie dokumentacji z Lubelszczyzny

96 (październik 2011) Autor: Magdalena Wójtowicz Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Śmierci w kulturze ludowej nie uznawano za tragiczny koniec, ale za przejście do innego stanu. Była oswojona, miała swój ton, stanowiła zwieńczenie, dopełnienie życia, należała się jej odpowiednia celebracja. Dlatego obrzęd pogrzebowy wśród innych obrzędów rodzinnych jest najbardziej odporny na zmiany, choć obecnie i on ulega przekształceniom. Jednak w relacjach mieszkańców Lubelszczyzny w dalszym ciągu można doszukać się wielu archaicznych wierzeń i praktyk.

Monidło

92-93 (kwiecień 2011) Autor: Magdalena Wójtowicz Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Fotografię traktuje jako narzędzie do przyglądania się światu oraz do zabawy z rzeczywistością. Jest twórcą i koordynatorem Pracowni Fotografii i Galerii NN w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie. W jego pracach odnajdujemy folklorystyczne motywy: wigor, kolor, erotyzm, którymi emanują zespoły tańca ludowego. Jest współautorem pionierskiej wystawy, która dowartościowuje obecne niemal w każdym domu udoskonalone portrety – monidła. Z pszczołami łączy go nie tylko pracowitość. Z Marcinem Sudzińskim, współtwórcą wystawy „Monidło. Wstępna próba rehabilitacji” - o podglądaniu świata i zabawach z rzeczywistością rozmawia Magdalena Wójtowicz.

Magia zimowego okresu poświątecznego (na podstawie badań terenowych z okolic Markuszowa)

90-91 (styczeń 2011) Autor: Magdalena Wójtowicz Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Magia jest zespołem działań i praktyk, przy pomocy których w sposób nienaturalny można wywołać pożądane skutki w rzeczywistości. Charakteryzuje ona głównie społeczeństwa pierwotne i tradycyjne, które posługują się specyficzną logiką myślenia. Najstarsi mieszkańcy okolic Markuszowa (powiat puławski, województwo lubelskie), gdzie prowadziłam badania terenowe, konceptualizują otaczającą ich rzeczywistość w sposób religijno-magiczny, z tego względu elementy magii pojawiają się na przestrzeni całego roku kalendarzowego.