Artykuły autora: Magda Opoka

Jak to z bębnem było

9 (kwiecień 1997) Autor: Magda Opoka To jest pełna wersja artykułu!

Afrykańskie bębny koronacyjne muszą być uderzane pałkami wykonanymi z ludzkich piszczeli. Istniał tu stały obyczaj zdobywania nowych pałek. Po dorocznej ceremonii koronacyjnej bębniści zabierali wszystkie bębny z wyjątkiem jednego. Jeżeli którykolwiek z nieprzeczuwających niczego widzów odniósł pozostawiony instrument, był uśmiercany; kości jego ramienia służyły potem jako pałki do bębnów.

Śpiewam, aby kreować siebie rozmowa z Anną Kiełbusiewicz

7 (styczeń/luty 1997) Autor: Magda Opoka To jest pełna wersja artykułu!

Werdykt VI Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe'96" nikogo chyba, prócz laureatki, nie zaskoczył. Pierwszą nagrodę "za inspirację polską muzyką, nieprzeciętny głos i twórcze, poruszające wykonanie" otrzymała Ania Kiełbusiewicz. Jury wyłuskało ją, jedyną solistkę, spośród jedenastu grup o niejednokrotnie bardzo rozbudowanym instrumentarium.

Andyjska Fiesta

3 (lipiec/sierpień 1996) Autor: Magda Opoka To jest pełna wersja artykułu!

Siódma już Andyjska Fiesta w Ząbkowicach Śląskich rozpoczęła się 28 czerwca. Widząc tłumy ludzi, które tu przybyły, wielką ilość sponsorów i mediów oraz doskonałą organizację, aż trudno uwierzyć, że pomysł tego festiwalu narodził się podczas wypadu wakacyjnego. Krzysztof Kubański i Robert Tubek doszli wtedy do wniosku, że skoro Sierra Manta jest jedynym, obok Varsovii Manty, polskim zespołem grającym muzykę andyjską, to należy to zmienić - muzykę tą rozpowszechnić.

Czujesz folk?

1 (maj 1996) Autor: Magda Opoka To jest pełna wersja artykułu!

Mimo, a może właśnie dlatego, że muzyka folkowa nie jest popularna, masowa, nikt jej nie krytykował ani nie potępiał. Charakterystyczna jest tutaj następująca wypowiedź jednej z pytanych osób:

Znam wielu ludzi, którzy słuchają takiej muzyki, ale to nie przeszkadza im być normalnymi studentami.

Zawsze to "oni", "inni", jacyś dalecy znajomi słuchają folku - ankietowany nigdy.