Artykuły autora: Krzysztof Butryn

Mały festiwal – wielka idea Na Rozstajnych Drogach

131 (4 2017) Autor: Krzysztof Butryn, Autor: Agata Kusto Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

„Spotykamy się już po raz siódmy. Bywało różnie, sił czasem brak i lat coraz więcej na karku. Były momenty rezygnacji i poczucia bezsensu. Nie możemy jednak zaprzestać organizowania festiwalu”. W takich słowach redakcja gazety festiwalowej „Na Rozstajnych Drogach” zainaugurowała rozpoczęcie siódmej edycji festiwalu muzyki tradycyjnej, odbywającego się corocznie na terenie Ordynacji Zamojskiej Klucza Janowskiego. Z Krzysztofem Butrynem, pomysłodawcą, organizatorem i wykonawcą w sali zdziłowickiej remizy rozmawiała Agata Kusto.

fot. A. Kusto: Warsztaty z Bronisławem Rawskim. Szklarnia 2012

Ludowe Oskary 2010 Konkurs na najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce rozstrzygnięty!

95 (sierpień 2011) Autor: Krzysztof Butryn Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!

Uroczystość rozdania Ludowych Oskarów, nagród za najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce w 2010 miała miejsce 30. czerwca 2011 w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Po pięcioletnie przerwie konkurs powrócił w nowej oprawie, zyskując wymiar ogólnopolski. Pomysłodawcą i inicjatorem Konkursu "Ludowe Oskary" jest Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Lubelskie Tradycja - Inspiracja - Kompozycja

89 (grudzień 2010) Autor: Krzysztof Butryn Dział: Mikołajki Folkowe 2010 To jest pełna wersja artykułu!

Z okazji dwudziestych "Mikołajek Folkowych" organizatorzy postanowili przygotować specjalny koncert, który przedstawiłby muzykę poważną i jej ludowy pierwowzór na jednej scenie. Jako bądź co bądź jednostka UMCS, mając w zasięgu ręki wspaniałych muzyków, dyrygentów i pedagogów, postanowili wykorzystać ten "aparat wykonawczy". Powstał scenariusz odważnego i oryginalnego koncertu, na którym spotkają się dwa jakże dalekie i zarazem bliskie światy.

Pieśn, muzyka i sztuka ludowa na kazimierskim rynku

82 (sierpień 2009) Autor: Krzysztof Butryn Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 26 - 27 czerwca 2009 roku w Kazimierzu Dolnym odbył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, jedno z nielicznych wydarzeń, w trakcie którego można jeszcze posłuchać tradycyjnego muzykowania, dawnego ludowego śpiewu i zetknąć się z autentyczną twórczością ludową.W ciągu 43. lat na festiwalowej estradzie zaprezentowało się tysiące wiejskich artystów. Festiwal w swoim założeniu sięga do wykonawców prezentujących własny lokalny, niestylizowany folklor. Do Kazimierza przyjeżdżają zatem śpiewacy i grupy śpiewacze wykonujące dawne pieśni białym głosem, instrumentaliści i kapele, które obok popularnych skrzypiec, klarnetu czy kontrabasu prezentują umiejętności gry na unikatowych instrumentach takich jak: dudy, kozioł weselny czy ślubny, mazanki, złóbcoki, harmonia polska oraz różnego rodzaju fujarki, piszczałki - aż do gry na zwykłym listku.