Artykuły autora: Joszko Broda

Zagraj mi „Węgra” kochany...

115 (grudzień 2014) Autor: Joszko Broda Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

W połowie 2014 roku ukazała się płyta Joszka Brody „Debora” (wyd. Polskie Radio). O koncepcji płyty, zawiłych źródłach muzyki i tekstu pisaliśmy sporo. W numerze 113. „Pisma Folkowego Gadki z Chatki” zamieszczony został „Przewodnik” (całe 11 stron!) autorstwa samego Joszki. Powstał z myślą o wszystkich tych, którzy nie mają pojęcia, jak skomplikowaną symbolikę zawierają ludowe teksty (konsultacja etnolingwistyczna: prof. S. Niebrzegowska-Bartmińska, L. Hradit), melodie, i z jakimi zwyczajami miłosnymi się wiążą! A na płycie mamy istny przegląd muzyki ze Słowacji, Czech, Moraw, Węgier, i oczywiście Beskidu Śląskiego, iście wyszehradzka płyta!

Joszko Broda „Debora” - PRZEWODNIK

113 (sierpień 2014) Autor: Joszko Broda Dział: Patronat

Joszko Broda – góral, muzyk z Istebnej (Beskid Śląski), wychowany w rodzinie z muzycznymi tradycjami, na scenie od czwartego roku życia, multiinstrumentalista, kompozytor, producent, muzyk sesyjny, autor muzyki filmowej i teatralnej, autor warsztatów artystycznych opartych na prezentacji archaicznych instrumentów pasterskich i tradycyjnych instrumentów ludowych. Występuje jako solista oraz w składach prezentujących kulturę źródłową Karpat w oryginalnej formie lub we współ- czesnych aranżacjach. Twórca (razem z żoną Deborą – autorką piosenek i teledysków) zespołu Dzieci z Brodą skierowanego do najmłodszych i ich rodzin.Instrumentarium: liść, słomka, trzcina, fujary (postna, sałaska, jedno-, pięcio- i sześciootworowe), gajdzica, koza podhalańska, gajdy istebniańskie, okaryny (kamienne, gliniane), drumle, skrzypce, gęśle, drewniany róg pasterski, szofary (barani, kozi i z antylopy), róg węgierski, grające rzeźby Józefa Wilkonia (ligawka, trąbonosy), trąbita beskidzka i inne.

Joszko Broda „Debora”

112 (czerwiec 2014) Autor: Joszko Broda Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!
  Joszko Broda o albumie: „Chciałem zagrać jak ktoś kto żyje w 2013 roku, a nie w dziewiętnastymstuleciu. Moja rodzina mieszka w górach polskich od XIV wieku. To sporo,żeby wymyślić parę dobrych tematów. Oprócz hodowli owiec i produkcji sukna, moiprzodkowie zajmowali się też muzyką. Przez setki lat historii naszej rodziny w Lipowcurodził się polski blues - karpacki blues, a skoro Karpaty, to na płycie zagrałem teżutwory ze Słowacji, Czech, Serbii i Węgier.