Artykuły autora: BZB

Anatol Ştefăneţ "Moldavie: L'Art du Bratsch (alto)"

66 (grudzień 2006) Autor: BZB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

1993, CD Buda Records 92596-2

Czterdzieści pięć minut rumuńskiej lub - jeśli tak ktoś woli - mołdawskiej muzyki, nagranej w Kiszyniowie przez tamtejszą supergrupę firmowaną nazwiskiem altowiolisty Anatola Ştefăneţa. Na płycie jest wszystko, co charakterystyczne dla tej muzycznej krainy.



Rodzina Tafijczuków "Huculszczyzna. Muzyka ukraińskich Karpat" nr 1 i nr 2

66 (grudzień 2006) Autor: BZB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2000, CD Koka Records 033-9

2002, CD Koka Records 034-10

Płyty z muzyką ukraińskich górali w wykonaniu rodziny Tafijczuków. Bez stylizacji, upiększeń i ozdobników - kanon archaicznego huculskiego folkloru. Kompakty pięknie wydane, w nietuzinkowej tekturowej okładce z książeczkami w dwu wersjach językowych (po polsku i ukraińsku).



Rzepczyno Folk Band "Nie filozuj"

31 (listopad 2000) Autor: BZB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2000, KOCH International

Z początkiem roku pojawiła się wreszcie płyta Rzepczyno Folk Band. Zawiera 17 utworów, które są podsumowaniem dotychczasowej twórczości grupy m.in.. „Halinę” inspirowanych przede wszystkim folklorem wielkopolskim, czy „Piknie gro”z Żywiecczyzny. To ważne wydarzenie dla polskiego folku.


O bębnie, kaszy i Pawle...

21 ((1) 1999) Autor: BZB Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Paweł miał okazję widzieć orkiestrowy bęben kiedy był jeszcze niepodobny do tego z plakatu "Mikołajków Folkowych' 98". Potężna olcha wyrastała na łąkach koło wsi Biadaczka całkiem niedaleko Lublina. Padła przy okazji szalejących w okolicy melioracji. Przestając być drzewem stała się doskonałym materiałem na bęben. A okolica, w której rosła była wyjątkowo bębnolubna, obok były wioski: Dąbrówka, Kamionka Pryszczowa Góra - dla znawców polskiego bębniarstwa miejsca znane i kultowe. Mieszkało tam wtedy już kilku bębnorobów, ze Słomą na czele.