Co w numerze 96

Jan Trebunia-Tutka „Góry w sercu”

96 (październik 2011) Autor: Jan Trebunia-Tutka Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



"Góry w sercu" to kilkanaście piosenek, które powstały z inspiracji Mirosława Kowalika - basisty zespołu Raz Dwa Trzy. Jego twórczość przypadła do gustu góralom z Podhala i w efekcie utwory zabrzmiały głosem Jana Trebunia - Tutki.

Tołhaje „Stereokarpaty”

96 (październik 2011) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



"Góry w sercu" to kilkanaście piosenek, które powstały z inspiracji Mirosława Kowalika - basisty zespołu Raz Dwa Trzy. Jego twórczość przypadła do gustu góralom z Podhala i w efekcie utwory zabrzmiały głosem Jana Trebunia - Tutki.

Przemijanie

96 (październik 2011) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W sondzie udział wzięli:

  • Rafał "Taclem" Chojnacki - Gadki z Chatki, Gdańsk
  • Marcin Puszka - HelloFolks, Lublin
  • Marcin Piosik - Radio Afera, Poznań
  • Jani i Pajuśka - Folk u Konadora, Warszawa
  • Janina Biegalska - Dyrektor WOK Lublin

Śmierć i pogrzeb w kulturze tradycyjnej na podstawie dokumentacji z Lubelszczyzny

96 (październik 2011) Autor: Magdalena Wójtowicz Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Śmierci w kulturze ludowej nie uznawano za tragiczny koniec, ale za przejście do innego stanu. Była oswojona, miała swój ton, stanowiła zwieńczenie, dopełnienie życia, należała się jej odpowiednia celebracja. Dlatego obrzęd pogrzebowy wśród innych obrzędów rodzinnych jest najbardziej odporny na zmiany, choć obecnie i on ulega przekształceniom. Jednak w relacjach mieszkańców Lubelszczyzny w dalszym ciągu można doszukać się wielu archaicznych wierzeń i praktyk.

Tradycja i samoloty?

96 (październik 2011) Autor: Witold Broda Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Czy kultura tradycyjna i historia wynalazku, jakim był samolot, mają coś wspólnego? Okazuje się, że tak. Słowo-klucz do tej zagadki zdradził nam znakomity skrzypek, Witold Broda. O swoim odczuwaniu tradycji, serdeczności płynącej z pieśni, szukaniu "kąta" dla siebie i potrzebie poczuciu smaku opowiedział nam podczas Jarmarku Jagiellońskiego.

Skrzyżowanie Kultur 2011

96 (październik 2011) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Z końcem września po raz siódmy zabrzmiały pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie dźwięki muzyki z całego świata. Znakomity festiwal nurtu world music, Skrzyżowanie Kultur, na dobre wpisał się w kalendarz kulturalny i pejzaż Warszawy.

Zmora w polskiej demonologii ludowej na podstawie relacji z terenu wschodniego Mazowsza i centralnej Lubelszczyzny

96 (październik 2011) Autor: Piotr Lasota Dział: Z tradycji To jest pełna wersja artykułu!

Feliks Czyżewski określa zmorę jako zjawę nocną duszącą ludzi, zwierzęta, rośliny; wysysającą krew z ludzi i zwierząt oraz sok z roślin. Zmora znana jest również pod nazwami: gniotek, gnieciuch, mora, mara, kikimora, siodło, siodełko, dusiołek oraz nocnica - która pierwotnie oznaczała inną zjawę, jednak we współczesnych wierzeniach ludowych nastąpiło wymieszanie tych pojęć. Nocnice, nazywane również płaczkami, miały być istotami demonicznymi nękającymi dzieci. Ludowe wyobrażenia o zmorze są wynikiem kontaminacji starosłowiańskich poglądów o duszach starszych kobiet z zachodnioeuropejskim poglądem o czarownicy, która przybrawszy postać kota, myszy, bądź łasicy wysysa krew lub dusi śpiących.

Spacer z Orkiestrą św. Mikołaja Catself

96 (październik 2011) Autor: Agnieszka Góra Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

"Z kim nagrać płytę?"- po głowie krążyło jej pytanie. Nawiązało z nią kontakt kilku producentów, którzy dowiedzieli się, że zebrała pieniądze na nagranie płyty na portalu sellaband.com, ale żaden z nich nie potrafił oddać jej muzyki tak, jak ona sobie to wyobrażała. Była na spacerze, miała przy sobie discmana, kiedy pomyślała: "Posłucham tej albo tamtej płyty". Miała wziąć już tą pierwszą, ale sięgnęła po drugą. Szła przez las, słuchając Orkiestry Św. Mikołaja. "O to właśnie mi chodzi - połączyć moją muzykę z brzmieniem Orkiestry" - podjęła decyzję.

Gitara wycelowana w świat rzecz o Cornelisie Vreeswijku

96 (październik 2011) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Gdyby przyjrzeć się bliżej, przynajmniej krajom europejskim, okazałoby się zapewne, że każdy kraj ma swojego Boba Dylana i to często niejednego. Niektórzy pojawili się wcześniej, inni później, ale o każdym można powiedzieć, że Dylan wywarł na niego spory wpływ. Wciąż pojawiają się zresztą nowi artyści, mający coś do powiedzenia, dla których gitara jest bronią wycelowaną w świat. Przebywając przez dłuższy czas w Szwecji trudno nie natrafić prędzej czy później na ślad człowieka, którego nazwisko zrosło się ze Sztokholmem, choć wcale nie brzmi po szwedzku. To Cornelis Vreeswijk (1937-1987), Holender, który dorastał w Sztokholmie i którego późniejsza twórczość była dwujęzyczna.

Jedną garstką ziemi...

96 (październik 2011) Autor: Marta Białkowska Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Jesień jest czasem, kiedy natura kończy swoją wiosenną i letnią gorączkę płodności, plenności i sukcesu rozrodczego, wycisza się, przygotowuje do sennej, zimowej pory. Pierwszy jesienny miesiąc - wrzesień, temperaturami jeszcze bliższy latu, ale już pozbawiony gorączki żniw, był dawniej na wsiach czasem wesel. Kiedy jednak zebrano już zboża i owoce, ziemniaki wykopano, a w krajobrazie wsi zaczęły dominować czerwone rżyska po tatarce, połacie rozłożonego do roszenia na pustych polach lnu i snujące się dymy ognisk palonych przez pastuszków na kartofliskach, wtedy następował czas jesiennej nostalgii i zadumy.

Wszystko ma swój czas? [folk a sprawa polska]

96 (październik 2011) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Dosłownie kilka dni temu wszedłem do jednego ze sklepów muzycznych, tak - jednego z tych "najlepszych sklepów muzycznych", w których znajdziemy komercyjne mydło i powidło obok autentycznych arcydzieł, gdzie muzyka coraz rzadziej prześwituje spośród świecidełek, gadżetów, błyskotek - i przeżyłem niemałe zaskoczenie. Oto na półce zauważyłem płytę "Swoją Drogą & Goście", wydaną przez niekoniecznie z folkiem kojarzoną oficynę MTJ (choć tak, wiem, wiem, że ma na koncie płyty Marii Pomianowskiej, Zespołu Polskiego czy Się Gra). Jako ów Tomasz niewierny, nie dowierzałem pierwszemu wrażeniu. Pomyślałem, że może to zupełnie inny zespół o tej samej nazwie, nie ten znany mi z folkowej sceny. Okazało się jednak, że pierwsze wrażenie mnie nie myliło.

Coming out kultury szerokiej

96 (październik 2011) Autor: Marcin Skrzypek Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Kultura szeroka to nowy mem, nowe słowo, mające dowartościować małe amatorskie działania i wielkie lokalne fascynacje tysięcy Polaków, którzy przedkładają je nad oglądanie TV statystycznie 4 h dziennie. A więc między innymi fascynacje wielbicieli folku i sztuk pokrewnych.

Na cmentarzu człowiek wie, że żyje...

96 (październik 2011) Autor: Szymon Modrzejewski Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

W istocie cmentarz jest miejscem, w którym można się przekonać - dotkliwie lub nie - jak wiele albo jak niewiele dzieli nas od śmierci, skądinąd naturalnego stanu rzeczy, o którym Platon twierdził, że jest tylko oddzieleniem duszy od ciała. Przy czym cmentarz, przestrzeń otwarta pionowo - jak pisze Eliade - w odróżnieniu od przestrzeni, w której poruszamy się na co dzień, niesie ze sobą przekaz zwielokrotniony... To bowiem przeszłość i przyszłość, ale też znaki, które wiele mówią, o ile umiemy je odczytać. Kamienie, drewno, metal, ziemia, ikonografia, inskrypcje, drzewa...

Franka de Mille w Lublinie

96 (październik 2011) Autor: Franka de Mille Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

10 września 2011 w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie odbył się koncert Franki De Mille. Był to pierwszy koncert tej brytyjskiej artystki w Polsce. To, że Franka De Mille znalazła się w Lublinie, jest zasługą Waldemara Sulisza, pomysłodawcy i dyrektora Festiwalu, który zaprosił wokalistkę do naszego miasta. Koncert Franki De Mille odbył się na Placu Po Farze.

Dragon Folk Fest

96 (październik 2011) Autor: MP Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Za nami jesienna edycja poznańskiego Dragon Folk Fest. 1. października impreza ponownie zagościła w klubie Dragon. Nowy na poznańskiej mapie festiwal zgromadził miłośników muzyki nawiązującej do tradycji, śmiało sięgającej jednak po współczesne środki wyrazu. Po czerwcowym debiucie w lokalnym gronie jesienny Dragon Folk Fest II stał się imprezą międzynarodową - na jedyny koncert w Polsce przybyła legenda z Tuvy - Sainkho Namtchylak ze swoim nowym projektem Sainkho & Garlo!

Brutal Assault

96 (październik 2011) Autor: VZ Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Jakieś 30 km od polskiej granicy położone jest małe, ale urokliwe miasteczko Jaromer (Jaromierz), a jego częścią jest twierdza Josefov. Odbywa się tam jeden z najważniejszych czeskich festiwali metalowych, "Brutal Assault", gdzie nie brakuje folkmetalu. Tegoroczna, 16. już edycja festiwalu (11.-13.08.2011) była bardzo zróżnicowana muzycznie oraz obfitowała w wyjątkowo liczną jak na metalowy zlot reprezentację folkmetalową. Mi również udało się tam dotrzeć, zatem słów parę o samym festiwalu i niezłym występie folkmetalowców.

Węgierska Kawalkada w Warszawie

96 (październik 2011) Autor: VZ Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

oczątek października zbiegł się w Warszawie z końcem 7. Edycji Skrzyżowania Kultur, ostatnimi ciepłymi dniami oraz dwudniową Węgierską Kawalkadą. Muzyka i kultura bratanków; Krakowskie Przedmieście tuż przy skwerze Hoovera; przekładanka muzycznych setów trzech stylów, które w różnym stopniu opierały się o folk i okraszone były pokazami tańców w wykonaniu poznańskiej grupy Piroska...

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 18-29 sierpnia 2011

96 (październik 2011) Autor: MK Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Druga połowa sierpnia w Zakopanem to od 43 lat prawdziwy karnawał koloru, muzyki tańca. Pod szczytami polskich Tatr spotyka się folklor z folkiem i wielotysięczną społecznością zgromadzoną aby podziwiać niepowtarzalny klimat góralskich tradycji z najodleglejszych zakątków świata. Zakopane, tak zatłoczone podczas wakacji, staje się zwielokrotnioną atrakcją - na Równi Krupowej powstaje bowiem miasteczko festiwalowe, które mieści scenę i jarmarczne stoiska będące centrum festiwalowego "dziania się".

Bajka zwierzęca

96 (październik 2011) Autor: Anna Kowalska Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

Bajka zwierzęca w tradycji ludowej i literackiej to piąta pozycja Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach serii PARALELE, obejmującej publikacje z pogranicza folkloru, literatury i kultury. Tom ukazał się pod redakcją Adriana Mianeckiego i Violetty Wróblewskiej. Poświęcony jest pamięci zmarłego w 2010 poety, folklorysty, literaturoznawcy: Jana Mirosława Kasjana. Jest to zbiór artykułów napisanych przez folklorystów, etnolingwistów oraz kulturoznawców z różnych ośrodków badawczych w Polsce.

Misa Flamenca

96 (październik 2011) Autor: Mateusz Borkowski Dział: Z folkowej fonoteki To jest pełna wersja artykułu!

Trzecia z cyklu łacińskich mszy wykorzystujących autentyczny folklor muzyczny pochodzi z hiszpańskiej Andaluzji. Misa Flamenca jest przykładem interesującej muzyki religijnej drugiej połowy XX wieku. Większości słuchaczy andaluzyjska msza kojarzy się z osobą genialnego gitarzysty flamenco Paco Peña, urodzonego w 1942 w Kordobie, który w 1988 na zamówienie wrocławskiego festiwalu Wratislavia Cantans skomponował utwór zatytułowany Misa Flamenca.

Topos muzyki cygańskiej

96 (październik 2011) Autor: Mateusz Borkowski Dział: Z folkowej fonoteki To jest pełna wersja artykułu!

Co łączy węgierską kulturę muzyczną, muzyczne tradycje Gitanos w Hiszpanii, flamenco, operę Carmen Georgesa Bizeta, czardasze, piosenkę Bohemian Rhapsody zespołu Queen, czy wreszcie polski szlagier Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma do słów Agnieszki Osieckiej? Czy istnieje muzyka cygańska i czy ta, której słuchamy to muzyka Romów? Próbę odpowiedzi na te pytania znajdziemy w wydanej niedawno monografii zatytułowanej Topos muzyki cygańskiej w kulturze europejskiej od końca XVIII do początku XX wieku autorstwa Anny G. Piotrowskiej.

Warszawa - Kyiv Express „Huculski Blues”

96 (październik 2011) Autor: AB Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

ViVi Sound 2011

"Huculski Blues" to pierwsza płyta nowego zespołu Warszawa Kyiv Express, wpisującego się w nurt etno-jazz. Grupę tworzą jazzmani z Polski i Ukrainy, a ich główną inspiracją stała się muzyka ludowa Europy Środkowo-Wschodniej, jednak jazzowe aranżacje WKE dalekie są od swoich ludowych pierwowzorów.

KulturShock „Ministry of Kultur”

96 (październik 2011) Autor: KSz Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Kultur Shock Records 2011

rupa Kultur Shock istnieje na rynku muzycznym od 1996 r. Zespół wykonuje muzykę romską połączoną z wpływami metalu i punka, czego najlepszym potwierdzeniem jest wydana w 2011 r. płyta pt. "Ministry of Kultur".

FolkRoll „Vir”

96 (październik 2011) Autor: SB Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Polskie Radio SA 2011

"Vir" to płytowy debiut zespołu FolkRoll. Najważniejszym atutem zespołu jest wokalistka Nasta Niakrasava. Zespół od chwili powstania w 2008 konsekwentnie realizuje swoja wizje łączenia tradycyjnych pieśni białoruskich z aranżacjami jazzowymi czy inspirowanymi muzyką poważną. Ta wizja przyniosła im sukcesy na Mikołajkach Folkowych i Nowej Tradycji.

Ło Matko Kocheno!

96 (październik 2011) Autor: TOC Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

6dB Records 2007

Ta kameralna płyta przeszła prawie niezauważona. Być może dlatego, że nie zaistniała w folkowej dystrybucji i zdobycie jej wymagało nieco trudu. Jest to prawie intymne spotkanie dwojga artystów: Beaty Oleszek z Kocudzy śpiewającej w miejscowym zespole śpiewaczym "Jarzębina" (zdobywczynie Złotej Baszty na festiwalu w Kazimierzu w tym roku) i akompaniującego jej Macieja Kazińskiego - człowieka miastowego, absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, związanego z Węgajtami, dyrektora festiwalu "Pieśni naszych korzeni" w Jarosławiu.

Jazgot „Święta z jazgotem”

96 (październik 2011) Dział: Reklama w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Góralom bliżej z gór do nieba - może dlatego częściej i chętniej sięgają spraw boskich, a kolędowanie nie jest dla nich pustą tradycją. Zespół JazGot: Jan Trebunia-Tutka, Andrzej Jarząbek, Robert Czech i Andrzej Polak są właśnie takimi prawdziwymi góralami, którzy, jeśli mają coś do powiedzenia, to grają i śpiewają.

Babooshki „Kolędy i szczedriwki”

96 (październik 2011) Dział: Reklama w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Płyta zawiera 11 unikatowych opracowań tradycyjnych pieśni kolędowych pochodzących z regionu południowo - wschodniej Polski i Ukrainy . Dwie wokalistki: Karolina Beimcik i Dana Vynnytska wykonują je w dwóch językach, przypominając o wspólnej tradycji bliskich sobie kultur.

Kiedy Bóg się rodzi

96 (październik 2011) Dział: Reklama w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

"Kiedy Bóg się rodzi" jest świątecznym albumem, pełnym muzyki, słowa i obrazu. Bardzo różnorodny w formie, pomyślany jest tak, żeby każdy odkrył tam coś dla siebie. Na płycie z muzyką znalazły się tradycyjne kolędy w niezwykłych aranżacjach oraz równie niezwykłe pastorałki.