Co w numerze 95

Swoją Drogą i Goście „Swoją Drogą i Goście”

95 (sierpień 2011) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



23 września 2011 ukaże się nowy studyjny album zespołu Swoją Drogą nagrany wraz zaproszonymi gośćmi z zagranicy i z Polski. Członkowie warszawskiego zespołu Swoją Drogą powstałego w 2003, znanego m.in. dzięki występom na festiwalu Nowa Tradycja, znów postawili na odtworzenie inspirujących brzmień Starego Kontynentu.

Daktari „This is the last song I wrote about Jews, vol. 1”

95 (sierpień 2011) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Album młodego kwintetu (Olgierd Dokalski / Mateusz Franczak / Miron Grzegorkiewicz / Maciej Szczepański / Robert Alabrudziński) zaskakuje słuchaczy jazzowymi improwizacjami i miękkim wejściem w brzmienia folku z ogromną dawką energii.

Arkona „Слово”

95 (sierpień 2011) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Szósty w dorobku rosyjskiej grupy album "Слово" (pol. "Słowo") zawierający czternaście nowych, autorskich utworów oraz znany już kawałek z wcześniej wydanej Epki "Стенка на стенку" ("Stenka na Stenku").

Magiczne Lubelskie

95 (sierpień 2011) Autor: Piotr Kotowski Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Dr hab. Stanisław Michałowski, profesor nadzwyczajny UMCS - prorektor ds. studenckich
  • Piotr Kotowski - Kino Studyjne ACK UMSC Chatka Żaka, organizator Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu
  • Julia Marcell - Catself
  • Stach Jachymek - Zagroda Guciów

Ludowe Oskary 2010 Konkurs na najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce rozstrzygnięty!

95 (sierpień 2011) Autor: Krzysztof Butryn Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!

Uroczystość rozdania Ludowych Oskarów, nagród za najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce w 2010 miała miejsce 30. czerwca 2011 w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Po pięcioletnie przerwie konkurs powrócił w nowej oprawie, zyskując wymiar ogólnopolski. Pomysłodawcą i inicjatorem Konkursu "Ludowe Oskary" jest Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Dudy na dawnej Lubelszczyźnie

95 (sierpień 2011) Autor: Zbigniew Jerzy Przerembski Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Od kilku już wieków w tradycyjnej praktyce muzycznej Lubelszczyzny nie uczestniczą dudziarze. Jednak nie zawsze tak było. Województwo lubelskie, powstałe w 1474 roku, wchodzi w skład Małopolski, wraz z historycznym województwem krakowskim i sandomierskim, a w małopolskiej dzielnicy kraju muzyka dudowa rozbrzmiewała częściej niż w innych stronach rozległych ziem pierwszej Rzeczypospolitej.

Yeti parafii tutejszej

95 (sierpień 2011) Autor: Stach Jachymek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Ze Stachem Jachymkiem spotykamy się w gospodzie. Obok niej hotel w stylu wiejskim, za płotem chata i stodoła kryta strzechą, tuż obok chlewik przerobiony na galerię z pamiątkami. Wraz z żoną Anną są geografami. Od 20 lat prowadzą Zagrodę Guciów - mały skansen w sercu Roztocza. Twierdzą, że zrobili interes na sprzedaży piękna.

Jarmark Jagielloński

95 (sierpień 2011) Autor: Ilona Gumowska Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Od 11. do 14. sierpnia Lublinem zawładnęła trzymetrowa złota kura - nieodłączny atrybut Jarmarku Jagiellońskiego. Ta stosunkowo młoda, bo pięcioletnia impreza, cieszy się niezwykłą popularnością i wyrasta na jedną z najważniejszych związanych z kulturą ludową i folkiem imprez w kraju. Inspiracją dla organizatorów są dawne, słynne w całej Rzeczpospolitej, jarmarki lubelskie - miejsce spotkań kupców z różnych stron świata.

Fruwająca Franka de Mille

95 (sierpień 2011) Autor: Agnieszka Góra Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

- Gdyby jak Piłsudski porównać Polskę do obwarzanka, można powiedzieć, że to, co najsmaczniejsze jest na brzegach, a nie w środku - podkreśla Waldemar Sulisz, organizator Europejskiego Festiwalu Smaku. Waldemara Sulisza spotykam przy ul. Złotej, na patio kawiarni Pożegnanie z Afryką. Właśnie przybiegł z kolejnego spotkania związanego z organizacją Europejskiego Festiwalu Smaku. W powietrzu unosi się zapach kawy, a nad nami lata Franka de Mille. Bo w miejscu, gdzie rozmawiamy, pojawi się i ona, i Stan Borys. Z tomikiem wierszy przyjdzie też Ernest Bryll. A to nie wszystko.

Gdzie diabeł nie może

95 (sierpień 2011) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

"Diabeł z ludowych wyobrażeń miał postać czarną, był kosmaty i osmalony wskutek wykonywanych piekielnych obowiązków. O jego obecności świadczył smolisty ślad, jaki po sobie zostawiał, a w oddechu dawało się wyczuć siarkę. Był niewielkiego wzrostu, krępy i barczysty, w czuprynie skrzętnie skrywał rogi, miał ogon i koźle kopyta."1 O tym, że niekoniecznie diabeł musiał tak wyglądać świadczy wystawa "Strachy na lachy. Wierzenia demoniczne w kulturze i sztuce ludowej" w muzeum Zamku Lubelskiego.

Kazimierskie muzyki

95 (sierpień 2011) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Tegoroczny 45. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym przyciągnął tłumy wiernych uczestników, jak również nowych wielbicieli kultury ludowej. Było jak zwykle: kolorowo, gwarnie i bardzo muzycznie. Oprócz konkursu na scenie, muzyka w Kazimierzu "dzieje się" wszędzie - w podcieniach kamieniczek, nad Wisłą, w knajpkach i w podwórkach domów. Wystarczy, że jakaś kapela, rozentuzjazmowana krótkim występem na scenie, przystanie gdzieś zagrać na chwilę, już gromadzi tłum gapiów.

Z Lublina do Poznania [folk a sprawa polska]

95 (sierpień 2011) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Taki jest też chyba Lublin oczyma sympatyków muzyki folkowej. Nie ma bodaj nikogo spośród nich kto nie czułby związku z tym miastem, w kim nie budziłoby ciepłych uczuć - nie tylko za sprawą (ale przecież głównie za sprawą) ludzi, którym chciało się i wciąż się chce wbrew trendom, modom, nastrojom "bawić w folk".

Staromodni czyli Muzyka nowo/staro/modna w 4 odsłonach: czerwiec, wrzesień, październik, listopad/2011/Lublin

95 (sierpień 2011) Autor: Jerzy Dziobak Dział: Wydarzenia To jest pełna wersja artykułu!

STAROMODNI "Stare" i "nowe" w muzyce współczesnej - to przedsięwzięcie artystyczno - edukacyjne oparte na wymianie doświadczeń muzycznych między muzykami tradycyjnymi a przedstawicielami nurtów eksperymentalnych w muzyce współczesnej, połączone z zajęciami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży.

Festiwal w starym kołchozie

95 (sierpień 2011) Autor: Małgorzata Dorozińska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Tego lata byliśmy uczestnikami dziewiątej edycji festiwalu Art-Pole. W tym roku to święto muzyki etnicznej i land artu zagościło w malowniczo położonej wsi Uniż. W dniach od 12. do 16. lipca wystąpiły tu kapele z Czech, Węgier, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Australii, a także z Polski i Ukrainy.

XXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

95 (sierpień 2011) Autor: Justyna Kasjaniuk Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Słowo, ruch i dźwięk to najbardziej naturalny dla człowieka sposób wyrażania siebie i komunikacji z innymi. Dlatego "dialog muzyczny" między kulturami to najlepszy i chyba najpiękniejszy sposób poznawania siebie nawzajem. Z tego założenia wyszli już dawno organizatorzy "Muzycznych Dialogów nad Bugiem".

Podlaska Oktawa Kultur

95 (sierpień 2011) Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Podlaskie to niezwykłe miejsce przyciągające atrakcjami turystycznymi, których nieodzownym elementem - prócz walorów przyrodniczych - jest zróżnicowanie kulturowo-religijne regionu. Ta niezwykła rozmaitość etniczna widoczna jest przede wszystkim w tradycyjnych pieśniach, tańcach i obrzędach. Z fascynacji pięknem tego niezwykłego dziedzictwa, a także z chęci podkreślenia, iż kultura jest sferą kształtowania wzajemnego szacunku i tolerancji dla odmienności, powstała Podlaska Oktawa Kultur, czyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru, który od 2009 odbywa się w Białymstoku.

Festiwal Kultury Pogranicza - Folkowisko w Gorajcu

95 (sierpień 2011) Autor: MK Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Mała roztoczańska wioska raz do roku rozkwita barwnymi strojami, wybucha gwarem i muzyką. Lipcowy Gorajec (położony na Roztoczu Wschodnim, pomiędzy Lwowem, Zamościem i Hrubieszowem, nieopodal Horyńca) to Folkowisko - młoda i dobrze rokująca impreza dla miłośników folku i turystyki pieszej. Nie lada gratka dla odkrywców ziemi nieznanej, szwędaczy, opowiadaczy i podróżników. Przestrzeń naprzeciwko zabytkowej, szesnastowiecznej cerkwi, tam gdzie odżywa budynek dawnej szkoły "tysiąclatki" (obecnie oczko w głowie właścicieli - rodziny Piotrowskich), na trzy dni stała się epicentrum wszelkiego "dziania się".

Brutus' Daughters „When the Pubs Are Dying...”

95 (sierpień 2011) Autor: MD Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Self Released, 2010 Hiszpania

Grupę Brutus' Daughters tworzą muzycy wcześniej grający w punk-rockowych, hardcorowych i folkowych hiszpańskich składach. Nie pozostało to bez wpływu na brzmienie stworzonej przez nich płyty. "When the Pubs Are Dying..." to dawka ognistego, żywiołowego punka wpisującego się w nurt muzyki celtic - punkowej.

Falkenbach „Tiurida”

95 (sierpień 2011) Autor: SB Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Napalm Records 2011

Vratyas Vakyas, który stoi za projektem Falkenbach, milczał całe sześć lat, nim wreszcie zdecydował się wydać piątą płytę. Falkenbach wyróżnia się wśród zespołów nurtu folk metalowego. Brak tu biesiady, wokalistek i przebogatego instrumentarium - cech charakterystycznych dla innych zespołów pokroju Korpiklaani.

Denisa si Alin Diamantul din Balcani „Cel mai frumos nume”

95 (sierpień 2011) Autor: Denisa Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Big Man, 2011

Najnowszy krążek Denisy, tym razem nagrany wspólnie z nową, wschodzącą gwiazdą manele Alinem Diamantul din Balcani, utrzymany jest w stylistyce bliższej world music niż manele jako takiemu. Jest to kolejny przełom w jej dynamicznej karierze związany ze zmianą wizerunku scenicznego z nastolatki na seksowną kobietę z klasą.

TomᚠKočko & Orchestr „Godula”

95 (sierpień 2011) Autor: VZ Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Indies Scope, 2011

"Godula" jest naturalną kontynuacją wydanej kilka lat temu płyty "Hodovnice". To ta sama góra, która dziś nazywa się właśnie "Godula". I taka jest też płyta - współczesna wizja tego, co było drzewiej (w kwestii nawiązań), a jednocześnie spojrzenie w przyszłość (realizacja i kompozycje).

Sekretne małżeństwo

95 (sierpień 2011) Autor: Małgorzata Jędruch - Włodarczyk Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

"Tajno bijav" mnie zaniepokoiło. Zaniepokoiło mnie perfekcją brzmienia, znakomitą realizacją dźwiękową, mistrzowskim wykonaniem, skończoną konstrukcją muzycznej opowieści. Otrzymałam album, w którym został zamknięty dźwiękowy świat fascynacji i miłości zespołu "Čači Vorba", w nieledwie pięćdziesięciu minutach. Otrzymałam historię, która nie będzie podlegała naturalnym przemianom i których słowa, dźwięki zawsze będą następowały po sobie, w tym samym czasie i w tej samej kolejności. Będą zawsze brzmiały równie doskonale. A jednak rodzą się wątpliwości dotyczące samej istoty współczesnego świata - naszej chęci dokonywania zapisów wrażeń, emocji, tworzywa, sztuki, w końcu eksponowania ich w dotykalny i materialny sposób, aby...?

Smaki pogranicza

95 (sierpień 2011) Dział: Prezent dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Przedstawiając Państwu "Smaki Pogranicza" mamy nadzieję, że staną się one podstawą do odkrywania smaków starszych pokoleń, a także pozwolą choć na chwilę raz jeszcze poczuć niepowtarzalną woń zapomnianych Kresów.