Co w numerze 51-52

Od redakcji

51-52 (2-3 2004) Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Chłop nie wiedział, jaki jest jego folklor, wiedział, jaki jest jego los. To ów los, w którym skumulowała się pełnia doświadczenia ludzkiego, i jednostkowego, i zbiorowego, był fundamentem chłopskiej kultury - pisze Wiesław Myśliwski, w artykule "Kres kultury chłopskiej", opublikowanym 22 maja tego roku w "Gazecie Wyborczej". Polecamy Czytelnikom rozważania tego jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy nurtu chłopskiego.

Współczesne sobótki?

51-52 (2-3 2004) Autor: Anna Nacher Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W sondzie biorą udział:Anna Nacher-Projekt Karpaty MagiczneBarbara Kozub-Samosiuk-Czeremszynaprof.Jan Adamowski-folklorysta, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieWeronika Grozdew-Kołacińska-etnomuzykolog, Katolicki Uniwersytet Lubelskimicier Wajciuszkiewicz-W-Z OrkiestraMarjana Sadowska-aktórka, Ukraina

Drogi do Nashville

51-52 (2-3 2004) Autor: Korneliusz Pacuda Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

"Kiedy nasz kraj był jeszcze w wieku dziecięcym, zdarzało się już, że do samodzielnie zbudowanej chaty z bali wracał po dniu znojnej pracy w polu - mężczyzna. Żona podawała mu gorącą kolację - kolby kukurydzy, fasolę i być może kawałek mięsa z własnej wędzarni. Po posiłku wyciągał ze skrzyni stare skrzypce i wypełniał to skrzypiące pudełko swoimi radościami, marzeniami, troskami i nadzieją. Wtedy stawał się cud - rodziła się nowa muzyka. Muzyka Nowego Lądu - country". W taki oto trafny sposób ujął narodziny muzyki country znany śpiewak Sonny James w mówionym prologu do swej płyty zatytułowanej "200 Years of Country Music" - "200 lat muzyki country", wydanej przez firmę Columbia w 1976 roku.

Folk od Lutosławskiego

51-52 (2-3 2004) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Warszawska "Nowa Tradycja" zagrała w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego po raz siódmy. Grała od czwartku do niedzieli (22-25 kwietnia). Stali słuchacze folku i obserwatorzy wszelkich poczynań na tej niwie, ale także ci, którzy do folkowego świata trafili niedawno, wiedzą już, że to impreza z rozmachem, z różnorodnymi koncertami i dwoma konkursami.

Joanna Słowińska z nowym zespołem

51-52 (2-3 2004) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Zapału, muzycznego porywu, mocnego głosu i przekonującej kreacji scenicznej - nie mniej jak zawsze. Mając w pamięci jeszcze do niedawna koncertujących Muzykantów, można się było spodziewać, że małżeństwo Słowińskich w nowym wcieleniu przekona do siebie tak jury, jak i widzów. Tak się stało. Joanna Słowińska z zespołem zdobyła za jednym zamachem trzy wygrane konkursu kwietniowej "Nowej Tradycji" w Warszawie - Nagrodę Grand Prix Festiwalu, Złote Gęśle (nagroda specjalna, ufundowana przez TV Polonia) oraz Burzę Braw, czyli - przyznaną po raz pierwszy w historii festiwalu - nagrodę publiczności.

W środku kapustki czyli folk w Brukseli(brukselce)

51-52 (2-3 2004) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

Swego czasu przez jakiś czas przebywałam w Brukseli i okolicach, smakując na próbę tamtejszego urzędniczego żywota. Wbrew wcześniejszym obawom całkiem od świata folkowego nie byłam odcięta, choć (oczywiście) hasło "folk music" u przeciętnego zjadacza "komisyjnego" chleba wywoływało wyłącznie skojarzenia typu "Dolly Parton?" czy, w najlepszym wypadku, "Joan Baez?".

Nie wszystko fado co z Portugalii

51-52 (2-3 2004) Autor: Mirosław Wlekły Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Alentejo (czytane jako "Alenteżu") - rolniczy region rozciągający się na południowy wschód od Lizbony. Do maja tego roku najbiedniejszy w Unii Europejskiej. Zacofany, za to niezwykle malowniczy. Ubogi, ale chyba z najlepszymi winami w Portugalii. I - jak twierdzi Janita Salomé - pieśniarz alenteżański, z muzycznymi tradycjami, pielęgnowanymi na co dzień przez jego mieszkańców.

Za dwa jajka ołówek

51-52 (2-3 2004) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Za dwa jajka ołówek albo zeszyt - czy to możliwe? W wiejskim sklepiku Stanisława Milaniuka w Dawidach często płacono za towary płodami natury. Sklepik działał w latach 1912 - 1948. Obecnie, jako zabytek, znajduje się w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Trochę pompki nie zaszkodzi

51-52 (2-3 2004) Autor: Adam Nowacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Ten felieton będzie trochę przekorny, tym bardziej że szacowne "Gadki z Chatki" ostatnio obchodziły jubileusz, a myślę, że warto kilka zdań na ten temat powiedzieć. Jeśli, Drodzy Czytelnicy, macie przed oczyma ten tekst, to znaczy że z naszym pismem nie jest jeszcze tak źle.

Po "Nowej Tradycji" refleksji parę

51-52 (2-3 2004) Autor: Tomasz Janas Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Festiwal "Nowa Tradycja" jest szczególnym momentem w dorocznym folkowym kalendarzu. Momentem, który wydaje się wyjątkowo adekwatny, by szukać przynajmniej podpowiedzi do pytania: Jaka jest aktualna kondycja sceny inspirowanej tradycyjną muzyką ludową.

Gen-DOS

51-52 (2-3 2004) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Tuwińska formacja folkmetalowa Gen-DOS w drugiej połowie marca odwiedziła Polskę. Syberyjczycy zagrali kilka koncertów, między innymi w Tarnowie, Krakowie, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim, Koźminie Wielkopolskim i Warszawie. Poza tym lider grupy, Gienadij Czamzyryn, prowadził w górach warsztaty śpiewu khoomei.

Sol et Luna

51-52 (2-3 2004) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

22 kwietnia 2004 rozpoczęła się w Warszawie siódma edycja festiwalu folkowego "Nowa Tradycja", ale jednocześnie toczyło się jeszcze kilka innych, mniejszych wprawdzie, imprez. Jedną z nich był koncert mistycznego duetu Sol et Luna w Galerii "Kordegarda" na Nowym Świecie. Był to wieczór kompozycji Mieczysława Eligiusza Litwińskiego "Pieśni Stamtąd".

Dudaryk

51-52 (2-3 2004) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Podczas dorocznego warszawskiego Festiwali Muzyki Sakralnej, w środę 2 czerwca, wystąpił w Kościele Seminaryjnym ukraiński chór Dudaryk.

Celtowie pod górami

51-52 (2-3 2004) Autor: Maciej Froński Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Dni Kultury Celtyckiej (tym razem połączone z Dniami Europy) 28 i 29 maja po raz szósty odbyły się w Bielsku-Białej. Dni obejmowały kilka imprez w różnych częściach miasta. Jak co roku, pierwszego dnia wieczorem koncerty rozpoczęły w Kamienicy (czyli południowo-zachodniej części miasta) - była to głównie muzyka celtycka, ale pojawiły się też melodie z północnej Hiszpanii - Galicji, Asturii i Kantabrii.

Dni Słowiańskie

51-52 (2-3 2004) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W ostatni weekend maja zapełniły Warszawę festyny, a wśród nich między innymi III Dni Słowiańskie, pod hasłem "Jarmark Europa IX - XI wieku". Impreza odbywała się na Podzamczu, na Rynku Nowego Miasta, jak też na dziedzińcu Arsenału (w siedzibie Muzeum Archeologicznego).

"Fairport Convention Cropredy Festival 2001" 2002, DVD Classic Rock Legends 0934

51-52 (2-3 2004) Autor: OPA Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Być może folkowy festiwal grupy Fairport Convention w brytyjskim Cropredy odbędzie się w tym roku po raz ostatni. Główni organizatorzy - basista zespołu Dave Pegg i jego żona Christine, zdecydowali o rozstaniu się (po 37 latach małżeństwa), stawiając przyszłość imprezy pod znakiem zapytania. Wówczas po festiwalu pozostaną tylko wspomnienia i materiały audio-video, takie jak wydany na DVD koncert "Fairport Convention Cropredy Festiwal 2001".





Kati Szvorak "enekeim" 1995, CD REP 004

51-52 (2-3 2004) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Warto przypomnieć "énekeim" (czyli "Moje pieśni") węgierskiej śpiewaczki Kati Szvorák.

Choć Szvorák jest osobą o wielkim talencie, płyta Deep Forest "Boheme", na której został wykorzystany jej głos, nie przyniosła jej międzynarodowej sławy, tak jak Márcie Sebestyén.



The Cracov Klezmer Band "Bersehit" 2003, CD Tzadik 7183

51-52 (2-3 2004) Autor: GLN Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Trzeci z kolei album The Cracow Klezmer Band ukazał się na rynku za sprawą Johna Zorna z nowojorskiej wytwórni Tzadik. Osiem kompozycji lidera Jarosława Bestera w jego aranżacji to prawdziwa zmysłowa uczta. Mocną stroną grupy jest także bardzo wysoki poziom wykonawczy.





Jan Adamowski "Śpiewanejki moje" Lublin 2003

51-52 (2-3 2004) Autor: Jan Adamowski Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

"Śpiewanejki moje... Najwybitniejsi śpiewacy ludowi Lubelszczyzny i ich repertuar. Część pierwsza". Jestem przekonana, że kiedy pojawia się tego typu książka, w głowie wielu świta myśl o natychmiastowym wskazaniu jej - jako cennego źródła - zaprzyjaźnionej kapeli folkowej.





Kriwi Past & Present

51-52 (2-3 2004) Autor: Kriwi Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Kriwi to jeden z najbardziej znaczących zespołów folkowych na Białorusi - kraju o fascynującej tradycji muzycznej, a jednocześnie niedużej scenie, gdzie niewielu próbuje eksperymentować muzycznie, inspirując się tradycją. Muzyka tworzona przez Kriwi przenosi historię i tradycję w rejony współczesności.

Joszko Broda Posłóchejcie kamaradzi

51-52 (2-3 2004) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Płyta Joszka Brody oraz towarzyszącej mu polsko-węgierskiej grupy, w tym Pála Hávásreti, Pétera Éri, Józefa Brody. Krążek jest zapisem projektu muzycznego "Posłóchejcie kamaradzi" i jednym z elementów programu zatytułowanego "Brama Morawska", wykorzystującego jako podstawę potencjał kultury narodów Karpat.

Kapela Drewutnia Hej, wiśta!

51-52 (2-3 2004) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Piąty album zespołu. Kapela Drewutnia od kilku lat wykonuje piosenki z terenów wschodniego i południowego pogranicza Polski. Na najnowszym krążku znalazły się utwory solowe i śpiewane wielogłosowo, skoczne, porywające do tańca i rubaszne, ale też te pełne zadumy nad losem ludzi sprzed wieku, a nawet, nowa w repertuarze grupy, nastrojowa ballada z ziemi rzeszowskiej.