Co w numerze 13

Od redakcji

13 (sierpień 1997) Autor: Marcin Skrzypek Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Oczywiście nie mogło umknąć Waszej uwadze, że za oknami jesienna, czasem nawet zimowa, szaruga, a najnowszy numer "Gadek" nosi zastanawiający dopisek "sierpień-wrzesień". Cóż, co tu kryć, mamy paromiesięczną "obsuwę". Jedyne, co mogliśmy zrobić, żeby uaktualnić nasze pismo, to upiększyć okładkę klonowymi liśćmi. Mamy nadzieję, że docenicie nasz wysiłek.

Czysty duch Simon Broughton wyrusza z ekipą Nimbusa w polskie góry

13 (sierpień 1997) Autor: Simon Broughton Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Dziwne, że w nieprzerwanym strumieniu nagrań, który płynie z Europy Środkowej, odkąd runął Mur Berliński w 1989 roku, muzyka polskich gór nie pojawiła się wcześniej. Podczas gdy zwykle polska muzyka ludowa kojarzy się raczej negatywnie z rutynowym entuzjazmem właściwym państwowym zespołom folklorystycznym, muzyka ludowa z Podhala, obszaru wokół Zakopanego na południu Polski, zdołała zachować swój własny charakter, a co więcej wciąż można ją usłyszeć na przyjęciach czy ślubach.

Czysty duch - posłowie

13 (sierpień 1997) Autor: Marcin Skrzypek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Z Krzysztofem Ćwiżewiczem, muzykologiem mieszkającym na stałe w Londynie i współorganizatorem sesji Nimbusa, rozmawia Marcin Skrzypek.

Czytając artykuł Simona Broughtona w "FolkROOTS" zaskoczyło mnie, że w nagraniach Nimbusa pomagał polski muzykolog mieszkający na stałe za granicą i specjalizujący się w folklorze Podhala. Było to dla mnie dość dziwne zestawienie.


Sam mój wyjazd do Londynu wziął się po prostu z chęci zobaczenia Anglii i nauczenia się czegoś, ale pierwotnie miał to być zaledwie kilkumiesięczny pobyt. Plany te jednak musiałem zmienić, jak zresztą wielu innych Polaków, którzy byli za granicą pod koniec 1981 roku. Trzynastego grudnia czekałem na teściową na lotnisku Heathrow, ale samolot z Polski nie przyleciał i w ten sposób dowiedziałem się o stanie wojennym. Potem, w osiemdziesiątym drugim czy trzecim rozważaliśmy z żoną możliwość powrotu do kraju, ale mieliśmy już swoje sprawy w Anglii, urodziło się dziecko i tak zostaliśmy tam na stałe. Etnomuzykologia to też do pewnego stopnia była sprawa przypadku. Będąc już w Anglii interesowałem się różnymi rzeczami, między innymi kompozycją, dzięki której trafiłem do uniwersytetu londyńskiego, do Goldsmith's College. Tam spotkałem profesora Stanley'a Glassera, kompozytora angielskiego, i on, znając mnie i moje zainteresowania muzyką świata, poradził, abym zajął się właśnie etnomuzykologią. Magisterium robiłem z muzyki arabskiej, w Maroku i Egipcie.


Orlęta, Górale, Beduini i Giewont

13 (sierpień 1997) Autor: Krzysztof Ćwiżewicz Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 4 i 5 maja w Leamington Spa odbył się kolejny, trzeci już Festiwal Folkloru Polskiego. Była to znowu okazja do spotkania się miłośników polskich tańców i pieśni ludowych - tych, którzy kultywują swoje zamiłowania praktycznie, z tymi, którzy ograniczają się do podziwiania na scenie efektów wielomiesięcznej pracy polskich zespołów, działających w skupiskach polskich w Wielkiej Brytanii. Po raz trzeci największą furorę na festiwalu zrobił najmłodszy z jego uczestników Michał Ćwiżewicz. Debiutował on na estradzie właśnie w Leamington Spa, na pierwszym festiwalu, a dziś już 13-letni, ma na swym koncie wiele innych sukcesów. A wszystko...

Folk Fiesta 27-29.06.97 Ząbkowice Śląskie

13 (sierpień 1997) Autor: Grzegorz Kurczyński Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Bywają wielkie festiwale, gigantyczne koncerty, spektakularne przedsięwzięcia nie pozostawiające po sobie nic, poza iluzorycznym, krótkotrwałym wrażeniem, ułudą, która mija odsłaniając po sobie rozczarowanie i smutek niespełnienia. Jest to nieraz niezależne od organizatorów, artystów, pogody i stanu ducha publiczności.

Duch miejsca i miejsce Ducha II Festiwal "Muzyka w Krajobrazie" Inowłódz'97

13 (sierpień 1997) Autor: Marek Styczyński Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Grupa ATMAN od trzech lat utrzymuje przyjacielski kontakt z NATURTONMUSIK Zaproszenie tych muzyków na Festiwal "Muzyka w Krajobrazie" jest początkiem bliskiej współpracy firmy "Pracownia" Promocja Kultury Ekologicznej z formacją ze Szwajcarii. Jeszcze tej jesieni ukaże się w Szwajcarii płyta CD ATMANa z wyborem nagrań z ostatnich projektów zespołu.

Muzykant

13 (sierpień 1997) Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Z satysfakcją - i skruchą, że dopiero teraz - informujemy, iż od kilku już miesięcy działa w Internecie lista dyskusyjna o nazwie Muzykant. Założył ją Karol Ejgenberg, znany również jako "Karol", który jej tematykę określił ogólnie jako "muzykowanie ludowopodobne". Jak wypowiada się w jednym ze swoich listów muzykowanie ludowopodobne to "SKRZYŻOWANIE PEWNEGO RODZAJU MUZYKI Z PEWNYM SPOSOBEM PODEJŚCIA DO NIEJ, spotykania się z nią, otwarte na "sąsiadów" w obu wymiarach tego "skrzyżowania", z zachowaniem pewnego środka ciężkości, który chciałbym ustawić, w pew-nym uproszczeniu, między autentyczną muzyką etniczną, a np. tzw. folk'n'rollem, przy czym osobiście za prądem i hałasem nie przepadam".