Co w numerze 110-111

Studium Instrumentów Etnicznych „Tu nie ma miejsca na strach”

110-111 (kwiecień 2014) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!

25 stycznia 2014 r. to dzień premiery debiutanckiej płyty Studium Instrumentów Etnicznych. Album jest obrazem poszukiwań własnej ścieżki muzycznej zespołu. Muzycy robią to odważnie, bezkompromisowo, często posługując się improwizacją jako narzędziem odkrywania tego co nowe. Poszukiwania te wspiera bogate instrumentarium: perkusyjne z całego świata, kalimby, metalowe beczki, didgeridoo, w połączeniu z looperem, fletem, trąbką, gitarą basową, które dają nowoczesne brzmienie.

Pomianowska & Kinior „Smok dwugłowy”

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Maria Pomianowska Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Materiał to emocjonalne improwizacje Marii Pomianowskiej oscylujące wokół tradycyjnych melodii polskich i orientalnych na starych instrumentach smyczkowych (suka biłgorajska, fidel płocka), podparte ambientowymi, szerokimi podkładami Włodzimiera „Kiniora” Kiniorskiego.

Klezmafour „W górę”

110-111 (kwiecień 2014) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Kolejny album grupy Klezmafour, jednego najbardziej utytułowanych polskich zespołów, grających muzykę głęboko zakorzenioną w żydowskim folklorze. 25 stycznia, nakładem Karrot Kommando, ukazał się kolejny album studyjny formacji.

Kolberg

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Maria Baliszewska Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W sondzie udział wzięli:

  • Jerzy Bartmiński językoznawca, etnolingwista, folklorysta i slawista, profesor w Instytucie Filologii Polskiej UMCS i Instytucie Slawistyki PAN,kierownik Pracowni "Archiwum Etnolingwistyczne" UMCS
  • Maria Baliszewska dziennikarka, etnomuzykolog, twórca Radiowego Centrum Kultury Ludowej
  • Małgorzata Wilczyńska studentka etnologii i antropologii kulturowej UJzespół Pod Wiatr
  • Mariusz Pucia etnomuzykolog,adiunkt w Instytucie Liturgiki, Muzyki i Sztuki Sakralnej Uniwersytetu Opolskiego
  • Jacek Jackowski muzyk i muzykologkierownik Zbiorów Fonograficznych IS PAN
  • Maria Pomianowska multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorkapedagog Akademii Muzycznej w Krakowie

Huculska Muzyka nie zaginie

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Roman Kumłyk Dział: Sylwetka To jest pełna wersja artykułu!

22 stycznia 2014 roku zmarł Roman Kumłyk - największy z żyjących muzyków Huculszczyzny, multiinstrumentalista, założyciel i kierownik zespołu "Czeremosz", twórca muzeum "Huculskiej Muzyki" w Żabiem, członek Towarzystwa Karpackiego, przyjaciel Orkiestry Św. Mikołaja.

Rok Kolberga rozpoczęty!

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Oskar Kolberg Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!

Wielkie święto miłośników muzyki tradycyjnej i kultury ludowej – zgodnie z uchwałą przyjętą przez Sejm RP, rok 2014 został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga. Jego uroczysta inauguracja miała miejsce w Przysusze, miejscu urodzin i pierwszych lat życia wybitnego etnografa.

23.Mikołajki Folkowe

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Agata Kusto Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

23. Mikołajki Folkowe przeszły do historii. Jak co roku, tak też i w grudniu 2013 roku Chatka Żaka zapełniła się etnuzjastami muzyki folkowej oraz amatorami różnorodnych form wyrażających zainteresowanie folklorem i kulturą ludową.

Nowolatka

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Joanna Szadura Dział: Z tradycji To jest pełna wersja artykułu!

Wykonywanie rytualnego pieczywa w ważnych momentach cyklu świąt dorocznych oraz podczas obrzędów rodzinnych to tradycja znana całej Słowiańszczyźnie. Szczególnie istotne były te chwile, gdy świętość niejako „wchodziła” w świat człowieka, gdy dokonywała się przemiana i świata i człowieka.

Folknery o „psuciu piosenek”

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Roksołana Łehan Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Można by stwierdzić, że w nazwie tego zespołu jest coś o folku. Można... Ale tak naprawdę nazwa ta pochodzi od nazwiska amerykańskiego pisarza Williama Faulknera. Kiedyś Wołodymyr Mular zobaczył go we śnie i wielki mistrz słowa podpowiedział nazwę. Z założycielami zespołu Folknery – Jaryną Kwitką i Wołodymyrem Mularem, o podróżach, muzyce, doświadczeniach i artystycznym Euromajdanie w Kijowie rozmawiała Roksołana Łehan.

To dla mnie wstał dzień

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Zafascynowany afrykańskimi brzmieniami, jazzem, a także muzyką filmową i ambientową, odpoczywa, czytając fantastykę i poradniki ogrodnicze. W malowniczo położonych drewnianych kościółkach i cerkwiach Beskidu Niskiego i Sądeckiego odnajduje ciszę i spokój do modlitwy oraz szuka muzycznego natchnienia. Z Rafałem Boniśniakiem, założycielem grupy New Day, rozmawiała Katarzyna Płóciennik–Niemczyk.

W nie-do-końca-wielkim mieście [folk a sprawa polska]

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Nowa Tradycja czy Skrzyżowanie Kultur, ale też bieżąca, codzienna działalność wykonawców, klubów i miejsc „koncertowych” zdają się od lat przekonywać, że – jeśli chodzi o intensywność życia folkowego czy okołofolkowego – nie da się porównać żadnego innego polskiego miasta z Warszawą. Ot, stołeczny przywilej większej liczby wszelakich przedsięwzięć, ale też efekt aktywności szerokiego grona osób, sporego środowiska czy nawet środowisk.

„Aparat jest pretekstem”

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Roksołana Łehan Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Wspólna pasja do fotografii łączy pięcioro przyjaciół: GrażynęHankiewicz, Dariusza Hankiewicza, Tomasza Młynarczyka,Krzysztofa Saka i Kubę Szymańskiego w Grupę TwórcząMotycz. Grupa istnieje zaledwie dwa lata, a już ma na swoimkoncie dwie wystawy fotograficzne, liczne nagrody orazpodziękowania od wzruszonych ich zdjęciami ludzi. O fotografii,wystawach „Kupcy” i „Ich Portret” z Dariuszem Hankiewiczem,z zawodu lekarzem, a z zamiłowania humanistąi fotografem, rozmawiała Roksołana Łehan.

Z wizytą w Iranie

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Daniel Kornas Dział: Podróże To jest pełna wersja artykułu!

Podczas ostatniej nocy zostajemy zaproszeni do domu jednegoz chłopaków. W drzwiach wita nas ojciec rodziny, pochwili z uśmiechem na twarzy przynosi domowe wypiekioraz… tradycyjną aparaturę do palenia opium.

25. urodziny Mikołajów

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Orkiestra św. Mikołaja nie przywiązuje wagi do wieku i jubileuszy. Zawsze woli spoglądać w przyszłość, niż oglądać się za siebie, ale metryki nie da się ukryć. Z okazji 25. urodzin kapela 13 lutego 2014 r. zafundowała sobie i fanom specjalne wydarzenie - koncert rejestrowany przez Telewizję Lublin w Inkubatorze Medialno - Artystycznym „Chatki Żaka” w Lublinie.

Różnicowanie nowoczesności

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Ewelina Grygier Dział: EtnoLektura

Wiele z kluczowych dla nauk humanistycznych pojęć podlega wielokrotnemu definiowaniu przez poszczególnych badaczy, a mimo to nadal pozostają one otwartymi na możliwości ich rozumienia i zastosowania. Jako przykład wymienić można pojęcie kultury i muzyki. Teoretycznie każdy wie, czym jest kultura, natura, muzyka, itd. Jednakże okazuje się, że zdefiniowanie „oczywistego” jest sprawą nader trudną.

Myjcie się dziewczyny

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Recenzja

Dom może być ciepły, stanowić oazę, ostoję. Taki właśnie charakter ma w spektaklu „Watermelon” zespołu Sutari w składzie: Barbara Songin, Zofia Barańska, Katarzyna Kapela. Kapela czy Songin (jak z angielskiego song - ‘piosenka’), same nazwiska wykonawczyń sugerują, że będzie to coś muzycznego i tak jest w istocie. Reżyserią i choreografią zajęła się Barbara Songin. Przedstawienie pokazane zostało w Lublinie na IX Studenckim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Kontestacje, odbywającym się w dniach 28-30 listopada 2013 r.

Ruch jednostajnie przyspieszony

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Wojciech Bernatowicz Dział: Recenzja

W ramach festiwalu filmowego Oko na Bałkany 1 marca 2014 r. Centrum Kultury w Lublinie gościło zespół Balkan Sevdah. Grupa złożona jest z czterech muzyków: Tomasza „Tomo” Stawieckiego (klarnet, klarnet basowy, saksofon), Radosława „Rado” Polakowskiego (akordeon, śpiew), Mateo (kontrabas) oraz lidera Marcina Zadroneckiego (śpiew, tambura). Sami swoją muzykę określają poprzez kontekst geograficzny, którego kluczem jest Półwysep Bałkański, w szczególności kultura albańska i bułgarska, ale również grecka, serbska i turecka.

Lakocha „Lakocha”

110-111 (kwiecień 2014) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Otdelenie Wychod

Rosyjska scena folkowa to dla Polaków w zasadzie terra incognita. Znanych jest zaledwie kilku wykonawców. W 2002 powstała w Moskwie folkowa kapela Lakocha, założona przez Ilię Sajtanowa, który dał się poznać fanom folku jako charyzmatyczny nauczyciel prowadzący warsztaty muzyczne.

Same Suki „Niewierne”

110-111 (kwiecień 2014) Autor: SOF Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Fundacja Dzika Polska 2013

„Niewierne” to debiutancka płyta zespołu warszawskiego Same Suki, który powstał w 2012 roku. Dziewczyny prezentują utwory inspirowane melodiami z Mazowsza, Kujaw, Podhala. Razem z nowymi aranżacjami, tekstem, który porusza wiele współczesnych problemów stanowią świetną całość.

Oleś Brothers & Jorgos Skolias „Sefardix”

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Jorgos Skolias Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

ForTune 2013

To kolejny po płycie „Hurdu, hurdu” z pieśniami śląskimi etniczny projekt braci Oleś, jazzmanów szukających również inspiracji w muzyce tradycyjnej. Pomysł na połączenie muzyki Żydów sefardyjskich ze śpiewem w języku greckim powstał w głowie Mirona Zajferta, dyrektora warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Enej „Folkhorod”

110-111 (kwiecień 2014) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Lou Rocked Boys 2012

Na trzecim albumie istniejącej od 2002 r. olsztyńskiej grupy, która ma za sobą zwycięstwo w Must be the music (2011) i konkursie Superpremiery 2012 na festiwalu w Opolu znalazło się 13 piosenek zaśpiewanych po polsku i po ukraińsku, ponieważ część muzyków ma ukraińskie korzenie.

Marek Borucki „Nasz folklor ocalony”

110-111 (kwiecień 2014) Dział: Nowości książkowe

„Nasz folklor ocalony” to pozycja dla każdego, kto pragnie odkryć i dotknąć czasów naszych przodków, wciąż tak starannie pielęgnowanych w regionalnych skansenach. Kolejna książka z serii „Ocalić od zapomnienia” przybliża nam materialną kulturę ludową i dworską naszego kraju.

Wschód Kultury

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Prezent dla prenumeratorów

„Wschód Kultury” to nowa forma współpracy kulturalnej miast Polski wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W 2013 r. po raz pierwszy na taką skalę trzy miasta – Białystok, Lublin i Rzeszów odkryły nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.