Artykuły z działu: Listy do redakcji

Szanowna Redakcjo!

49 (luty 2004) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!

Jestem studentką etnologii Uniwersytetu Łódzkiego i chciałabym podzielić się z Wami moją przygodą ze strojem ludowym.

Prawdą jest, że młodych ludzi pociąga to, co egzotyczne i odległe. Na początku studiów z dużo większą pasją i zacięciem czytałam o Pigmejach, Buszmenach i innych pozaeuropejskich kulturach. Dopiero później dostrzegłam, że nasz kraj kryje równie wiele zagadek i posiada swoje tradycje. (...)

Redakcjo!

49 (luty 2004) Autor: Joanna Szałachowska Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!

Redakcjo!

W jednym z ostatnich numerów „Gadek z Chatki” przeczytałam artykuł Jacka Jackowskiego „Na początku były wałki woskowe... Archiwizacja nagrań dźwiękowych folkloru muzycznego” (nr 44, s. 6-11).

Agnieszko, Bogdanie, Kasiu, Sławku!

23 (maj 1999) Autor: Jacek Kleyff Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!

Mówię wam! Niechętnie to piszę, bo dużo, bardzo dużo w Waszych recenzjach ciekawych i trafnych uwag, na temat samej muzyki i jej nagłośnienia. Jedynym usprawiedliwieniem może być to, że idzie o nasz pierwszy w życiu koncert w tym miejscu, z tym akustykiem.

Przyczynek do Ziutkowych wspominek ("Rodopskie wesele")

35-36 (kwiecień/maj 2001) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!

W ostatnim numerze „Gadek” (nr 33/34) znalazła się między innymi relacja Ziutka z występu bułgarskiego zespołu Svetlina, który 3 października 2001 zakoncertował „Rodopskim weselem” w warszawskim Muzeum Etnograficznym. Opis ten, jak również bardzo gładka recenzja w „Gazecie Wyborczej” nazajutrz po występie (zachwyt bezwarunkowy), skłoniły mnie do „kliknięcia” paru własnych refleksji (notowanych zresztą na gorąco podczas koncertu). Ziutek, jak zwykle, podszedł do wydarzenia wnikliwie i opisał je dokładnie a serdecznie, przed czym chylę czoła. Ja jednak po tegorocznych doświadczeniach letnich w Bułgarii miałam trochę inną perspektywę odbioru.

O muzyce

22 (maj 1999) Autor: Kamil Rogiński Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!

Bardzo lubię mądrą polemikę i cieszę się z komentarza Bogdana Brachy, choć muszę przyznać, że nie spotkałem się nigdy z tak obszernym "marginesem". Odkąd poznałem Bogdana osobiście, zawsze wiedziałem i wiem nadal, że można od niego dowiedzieć się bardzo wielu mądrych rzeczy. Jednak po przeczytaniu komentarza do mojego listu, odczułem spory niedosyt swojej myśli, której poprzednio nie zawarłem lub może niezbyt czytelnie ująłem niektóre przenośnie i supozycje. Poza tym, większość moich poglądów przeważnie zostawiałem dla siebie i moich najbliższych, więc wiele spraw pominąłem.

„Gadki”!

54-55 (5/6 2004) Autor: Krzysztof Opalski Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!

Jakiś czas temu w Letnicy koło Zielonej Góry, w „Majątku Artystycznym” mieszczącym się w murach starego kościoła ewangelickiego, odbył się występ tria Chrisa Jaggera z Wielkiej Brytanii. Początkowo miałem dużo obaw co do frekwencji na koncercie w tej małej miejscowości. Okazało się jednak, że widownia została całkowicie zapełniona zarówno przez mieszkańców Letnicy, jak i przez fanów dobrej muzyki z pobliskiej Zielonej Góry.

Krzysztof Opalski      




Miejsca sprzedaży

Drogie „Gadki”!

53 ((4) 2004) Autor: Maciej Froński Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!




Po raz kolejny mam przyjemność przedstawić jeden z moich przekładów. Tym razem jest to tradycyjna piosenka irlandzka „Rocky Road to Dublin” – wesoła opowieść znana jest między innymi z repertuaru grupy The Chieftains.

Maciej Froński         

Irlandczycy znad Bałtyku

53 ((4) 2004) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!




Redakcjo, myślę, że czas na powrót do tematyki rycerskiej i przedstawienie kolejnych wojów – Najemnego Bractwa Irlandzkiego „Fianna”.

Pomorze Gdańskie – bogata historia i wyjątkowe miejsca. Jedno z najstarszych miast w Polsce – piękny i dumny Gdańsk. Wielka krzyżacka warownia w Malborku. Cała masa śladów i dowodów na to, że ziemie te od wieków były świadkami wielu wojen, migracji i ścierania się najróżniejszych kultur.

Na Pomorzu zaczęto organizować jedne z pierwszych w Polsce współczesnych imprez historycznych, potocznie zwanych turniejami rycerskimi. Miało to miejsce w 1992 roku w Gniewie, gdzie piękny krzyżacki zamek przyciągał miłośników średniowiecza nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski.

Czas przełamania

53 ((4) 2004) Autor: Agnieszka Ogrodnik Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!




To Rafał, mój chłopak, wymyślił, że pojedziemy. Nigdy wcześniej nie uczestniczył w takich warsztatach, ale słyszał o OVO. „Trzeba być” – powiedział. Nie musiał mnie długo namawiać. Pojechaliśmy na IV Warsztaty Pieśni Tradycyjnych w Górach Sowich (26 lipca – 1 sierpnia).

Na marginesie...

38-39 ((1-2) 2002) Autor: Grzegorz Nowy Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!

Przeczytawszy ostatni numer „GzCh”, w którym ukazał się artykuł Małgorzaty Jędruch “Listy do... (2)”, poczułem się nieco zażenowany.

W owym liście padały górnolotne słowa na temat wykształcenia muzyków, warsztatu, znajomości literatury muzycznej, poziomie wykonawczym, czyli krótko – profesjonalizmie oraz o tym, czy takowy ujmuje spontaniczności muzykowania. Sam, wielki Czesław Niemen na Nowej Tradycji zachwalał bardzo wysoki poziom wykonawców. Wszystko ładnie i pięknie, tylko, że taki zwykły meloman jak ja, wysłuchawszy transmisji w II Programie Polskiego Radia, tak zwanego profesjonalizmu nie zauważyłem (wśród uczestników konkursu oczywiście).