Artykuły z działu: Konkurs

Gęśle wędrują do Beltaine

75 (czerwiec 2008) Autor: Piotr Piegat Dział: Konkurs To jest pełna wersja artykułu!

Wirtu@lne Gęśle drążą niszę w murze między starym a nowym brzmieniem. Na skraju globalnej wioski dają schronienie tym nurtom, które nie znajdują swego miejsca wśród wszechobecnej komercji.


W tym roku odbyła się piąta już edycja Wirtu@lnych Gęśli, czyli internetowego plebiscytu słuchaczy na najpopularniejszą folkową płytę minionego roku. Płytę wydaną w Polsce lub za granicą, przez wykonawców działających na polskim rynku muzycznym. Głosowanie odbywa się na stronie internetowej www.gesle.folk.pl, na której zamieszczone są: lista i opisy płyt, zasady głosowania, nagrody dla głosujących ufundowane przez wydawnictwa i zespoły, a także informacje o poprzednich edycjach plebiscytu.

Wirtu@lne Gęśle w natarciu

68 (kwiecień 2007) Autor: Piotr Piegat Dział: Konkurs To jest pełna wersja artykułu!

Tradycja nie do końca dała się wcisnąć w zerojedynkowy schemat i choć wrasta w wirtualną rzeczywistość, nie daje się wykorzenić. WIRTU@LNE GĘŚLE drążą niszę w murze między starym a nowym brzmieniem. Na skraju globalnej wioski dają schronienie tym nurtom, które nie znajdują swego miejsca wśród wszechobecnej komercji. W plebiscycie spotykają się płyty, wykorzystujące brzmienia tak współczesne, jak i tradycyjne. Gitara elektryczna czy skrzypce? Sopiłki czy syntezator? Białe głosy czy czarna muzyka? Każdy może sam dokonać tego wyboru - głosując!

Historia Folkowego Fonogramu Roku

68 (kwiecień 2007) Autor: Małgorzata Jędruch - Włodarczyk Dział: Konkurs To jest pełna wersja artykułu!

Gdy w 1998 roku Radiowe Centrum Kultury Ludowej zorganizowało pierwszy konkurs dla młodych wykonawców muzyki folkowej "Nowa Tradycja", lubelskie Folkowe Mikołajki były całkiem dobrze "opierzonym" festiwalem, a jego organizatorzy podejmowali kolejne próby rozszerzając jego formułę. Sama zaś Orkiestra Świętego Mikołaja zrealizowała pomysł na kolejne swoje wydawnictwo. Ukazała się "Kraina Bojnów" i to ona spośród dziewiętnastu zgłoszonych płyt okazała się najciekawszą i otrzymała tytuł "Folkowego Fonogramu Roku".

Folkowy Fonogram Roku 2004

57 (czerwiec 2005) Autor: Osjan Dział: Konkurs To jest pełna wersja artykułu!

Tym razem w szranki konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2004 - organizowany w ramach "Nowej Tradycji" 2005 - stanęło niezbyt wiele płyt, bo zaledwie 12 (rok temu krążków było 24, dwa lata temu - 15).

Tegoroczne jury (złożone wyłącznie z dziennikarzy) postawiło na trzy płyty. Pierwsza nagroda przypadła w udziale grupie Osjan za wydawnictwo "Księga liści". Kolejne dwa krążki - "Junctions" Sarakiny i "Raga Praga" Yerby Mater - dostały równą ilość punktów, w związku z czym ex aequo otrzymały drugą nagrodę.